Novi Sad je u istoriji uvek težio ka novim stvarima koje su bile u skladu sa razvijenim svetskim zemljama pa je tako i pitanje žena otvorio davno, ali kroz jednu poznatu i nadsve jaku ličnost – Milicu Tomić.
Časopisi u Novom Sadu su u periodu kada je pokrenut ovaj ženski časopis već postojali. Tako se treba pomenuti časopis „Zastava“ koji je osnovao niko drugi do Miličin otac – Svetozar Miletić. Tema postojećih časopisa u 18. i 19. veku u Novom Sadu nije bila sigurno ženska, već su to bile političke i društvene teme koje su se ticala pre svega života Srba u Novom Sadu, na jedan drugi način.
Jedna od preteča današnjih ženskih časopisa – časopis „Žena“
U periodu kada je Milica Tomić osnovala časopis, u Srbiji je već postojala nekolicina ženskih časopisa. U Beogradu je to bio časopis Domaćica iz 18. veka, a u Novom Sadu Ženski svet. Časopis Ženski svet izlazio je od 1886. godine do 1914. godine, a osnovan je od strane Dobrotvorne zadruge Srpkinja Novostatkinja. Urednik ovog časopisa bio je muškarac, a teme su bile posvećene ženama.
1911. godine dolazi do osnivanja još jednog novosadskog ženskog časopisa- časopisa Žena koji je to bio u punom smislu te reči. Naime, Milica Tomić, ćerka Svetozara Miletića i žena Jaše Tomića pokreće svoj časopis koji će da obradi različite ženske teme iz ugla novosadskih žena.
Ovaj časopis izlazio je sve do 1921. godine, a Milica Tomić je urednik ovog časopisa bila punih osam godina. Kontinuitet izdavaštva časopisa prekidan je samo usled Prvog svetskog rata, ali je nakon toga nastavio sa radom.
Ovaj kultni časopis nije samo snažio ideje žena, već ih je i okupio zajedno u radu na temama koje bi mogle da pomognu zajednici, društvo, a najpre ženama i njihovim ulogama u njemu.
Snažne ideje časopisa
Ideje ovog časopisa koji je izlazio punih deset godina bila je da obradi ženske teme. Takve teme možda nisu nalik onima koje danas čitamo u ženskim časopisima, jer se i vreme i društvo promenilo, ali su itekako bile korisne u društvu. Prema temama koje su se mogle pročitati u časopisu, žene su ovim tekstovima bile osnažane za staralaštvo, učenje, brigu o porodici, domaćinstvu…
Urednik časopisa Milica Tomić je svojim životom inspirisala mnoge dame koje su zajedno sa njom uređivale politiku ovog časopisa, jer je i ona sama bila odraz žene koja se bori u društvu, pogotovo za osnaživanje uloga žena u politici.
Kako se navodi na sajtu Gradskog muzeja Novi Sad, u monografiji Vere Kopicl, uređivačku politiku lista vodile su i žene i muškarci, a u jednom od časopisa dat je spisak saradnika koji su uređivali list u njegovoj prvoj godini izdavaštva. Na spisku se mogle pronaći čak devet žena, sa Milicom deset.
Sve one su pisale na različite teme, od mode, kuhinje, majčinstva, emancipacije žena i svaki tekst je bio posebno ispraćen.
Iako je časopis postojao svega deceniju, ostavio je utisak na brojne žitelje grada, pogotovo one nežnijeg pola, koje su se usmelile da stvaraju i rade na ženskim pitanjima i snaže njihovu ulogu u društvu, u čemu je Milica, baš kao i svoj otac Svetozar, mnogo doprinela.
Politička pozadina nekada uticajnog novosadskog lista „Zastava“
Preuzmite android aplikaciju.