Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Novi Sad – Grad dobre rakije

Vremenom smo svedočili raznim promenama u našem gradu. Mirno stojimo i posmatramo kako su stari zanati dočekali duboku starost i sada polako umiru.
Foto: Pixabay/Pavlofox

Nekada su ljudi živeli sporije, te imali više vremena da se posvete nečemu. Kada se posvetiš uložiš ljubav, kada radiš s ljubavlju u stanju si satima da se zanimaš i ispravljaš i najsitnije detalje, a još ako si iz Novog Sada, podrazumeva se da si detaljan i tvrdoglav.

Otuda uspeh! Otuda su Novi Sad i njegova okolina poznati kao mesta iz kojih potiču najfinija zanatska piva, vina i rakije.

Pored ogromne posvećenosti, uspeh osiguravaju i drugi faktori poput povoljne geografske lokacije koja nam je obezbedila veliki broj rodnih njiva i vinograda kojima smo obasuti sa svih strana.

Danas ćemo vam pisati o rakiji, te činjenici da na teritoriji Novog Sada, verovatno, ne postoji ni jedan dom u kome ne stoji barem jedna flaša domaće rakije koja čeka posebnu priliku da bude upotrebljena.

Nekada se znalo, domaćin skoro svakog novosadskog gazdinstva je, barem jednom  u toku godine, ostavljao sve svoje obaveze i uživao stvarajući najdivnije ukuse najpoznatijeg srpskog brenda – rakije.

Svaka kuća je imala svoj kazan, a potražnja za istima bila je toliko velika da je ulica Jovana Subotića na Telepu proglašena “kazandžijskom ulicom“ zbog velikog broja kazandžijskih radionica koje su se nalazile zgurane jedna uz drugu.

Novi Sad  danas ima samo dve kazandžijske radionice koje, uglavnom, proizvode kazane kapaciteta od 350 do 750 litara, tačnije, kazane namenjene mini destilerijama širom Srbije, jer retko ko od savremenih sugrađana danas ima vremena da se bavi pečenjem domaće rakije u malim količinama.

Ipak, oni koji je i dalje peku, svesni su da je vrednost neprocenjiva.

Često možete videti našeg domaćina kako na neki rođendan, krštenje ili bilo kakvo slavlje koje uključuje poklone, donosi flašu domaće rakije. Strancima bi se to, verovatno, učinilo čudno, a na kraju bi se, možda, čak i uvredili jer gost nije bio u stanju da kupi pristojan poklon već donosi neku staru flašu.

Međutim, svi pravi Novosađani znaju, da ti je onaj ko ti donese flašu domaće, porodične, rakije, doneo ono što smatra najvrednijim iz svoje kuće.

Ukoliko ste mislili da se rakija deli prema ukusu voća od kojeg je potekla, prevarili ste se.

Prva i osnovna podela rakije je na onu koja se pije u posebnim prilikama (isključivo na venčanjima i krštenjima), onu koja se otvara kada dođu gosti, te onu koja se nosi na poklon kada se negde ide.

Upoznajte Naše nasleđe (VIDEO)

Zanimljivo je, da iako se svake godine ponavlja identičan postupak, ukus ovog pića nikada ne bude isti. Zato se kaže da “onaj koji ju je pekao“  pošto uvek usadi delić svog raspoloženja u ukus koji nastaje, pre nego što se baci na posao mora da bude dobro rasterećen i veseo.

Pored toga što se pije, rakija se i pravi u društvu. To je, možda i, suštinska razlika između nastanka ovog i svih drugih alkoholnih pića na svetu.

Kada se udruži nekoliko sposobnih ljudi, njihov trud i pozitivna energija, nemoguće je da krajnji proizvod ne bude fenomenalan.

Jedinstvena rakija je ona čije je poreklo autentično. Iako je naša zemlja treća u svetu po proizvodnji šljive, te je najzastupljenija rakija kod nas šljivovica, ona već dugo vremena ima ozbiljnu konkurenciju na tržištu.

U potrazi za drugačijom notom koja će je učiniti posebnom, zanatlije su se dosetile raznih alternativa kako bi “začinili“ svoj krajnji proizvod…

Tako, sve češće, na stolovima novosadskih zanatlija možete biti ponuđeni sa čašicom domaće rakije sa primesama zlata, uz razume se, neizbežnu rečenicu: “Ovakvu još nisi probao!“

Od ukusa, pored tradicionalne šljivovice, najviše se piju i prave viljamovka, dunja i kajsija, mada…  bilo koje voće iz dvorišta koje može da se fermentiše u kazanu, može da posluži za pečenje nekog novog ukusa.

Novi Sad, takođe, organizuje i razne festivale posvećene ovom “svetom“ piću. Tako je na “Štrandu“ pre samo nekoliko meseci održana i manifestacija “Srpska rakija“ gde je prezentovan širok spektar od preko 20 vrsta.

Bilo kako bilo, pečenje rakije, za one koji ga i dalje praktikuju u našem gradu, predstavlja posebnu tradiciju koja okuplja porodicu, prijatelje i komšije.

Rakija nije isključivo novosadsko piće. Dobru rakiju možete pronaći u svim delovima kako Srbije, tako i Republike Srpske, ali je u svakom kraju pravljena na neki njemu svojstven način, te se samim tim može uzeti za svojeručni potpis grada iz koga potiče.

 

Preuzmite android aplikaciju.