Sedam hektara poslovno-ugostiteljskih objekata, više od dva hektara saobraćajnica i nasipanje tri metra zemlje predviđa postojeći plan detaljne regulacije Kameničke ade.
Dušan Miladinović, direktor Urbanizma pojasnio je dileme oko sudbine Kameničke ade.
Novi GUP unosi rešenja zaštite prirode u skladu sa Zavodom za zaštitu prirode Vojvodine, te se na Kameničkoj adi utvrđuje zaštićeno prirodno stanište.
Povećaće se zelenilo sa 24 na 54,5 hektara, koja je sa 75 hektara pod šumom iz 1998. godine, 2020. spala na 60 hetara šume.
„Zbog pravila FISA, veslačka staza mora da bude u branjenom području, ali je osnovni koncept da se sačuva prirodni ambijent sa visoko kvalitetnim zelenilom i dostupnošću svima“, rekao je Miladinović.
„Osnovni uslov je, da se uklope brojni nelegalni objekti sa Kameničke ade, zbog kojih nije omogućen pristup Dunavu građanima“, ističe on.
Voda će biti čistija nego u Dunavu usled prethodnih taloženja i slabijeg protoka, staza od 2.250 metara koristiće i za kupanje, sa plažom od 1.400 metara.
Voda iz ove akumulacije izlivaće se kroz cevi u Dunavac, koji će tako dobiti preko potrebnu svežu vodu.
Staza za veslanje, neće biti betonirana, već samo poribljena.
Tuda će prolaziti EuroVelo, evropski biciklistički koridor, a u planu je i izgradnja marine koja će biti jedna od najistaknutijih turističkih lokacija u AP Vojvodini.
JGSP: Veće plate najpre vozačima, mehaničarima i kontrolorima
Preuzmite android aplikaciju.