Početna > Svet
Svet

Novi pacifički sporazum na vidiku, na čelu će biti Kina

Novi bezbednosno-trgovinski sporazum na Pacifiku je na vidiku, a na čelu će biti Kina. Koje zemlje će biti uključene, šta je cilj i u kojoj meri će to biti konkurencija Sjedinjenim Američkim Državama?
Foto: Tanjug/AP/Ng Han Guan

Na prošlonedeljnom onlajn sastanku ministara spoljnih poslova grupe Briks, koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, kineski ministar Vang Ji pozvao je na proširenje organizacije.

Značajna poruka u vreme ukrajinske krize i sve vidljivije podele država na one koje su uvele sankcije Rusiji i one koje su se uzdržale ili su protiv sankcija, među kojima su i sve članice Briksa.

Usledio je predlog Kine o regionalnom sporazumu o slobodnoj trgovini i bezbednosti Južnog Pacifika. Prema sporazumu, Kina će obučavati policijske snage i uključiti se u lokalnu sajber bezbednost sa deset ostrvskih zemalja u Južnom Pacifiku.

Uključena je i kulturna razmena i učenje kineskog jezika kao oblik „meke moći“ jedne države u širenju svog uticaja u svetu.

Nacrt sporazuma i petogodišnji plan razmatraju kineski ministar spoljnih poslova i kolege, tokom njegove posete zemljama tog regiona, a potpisivanje je planirano za sledeću nedelju na Fidžiju.

Poprište snažnog rivaliteta između Kine i SAD

Južni Pacifik je poslednjih meseci postao poprište snažnog rivaliteta između Kine i Sjedinjenih Američkih Država. Najnoviju inicijativu Kine, usmerenu na proširenje saradnje u oblasti bezbednosti i slobodne trgovine sa zemljama južnog Pacifika, već su osudile SAD i Australija.

Razlog – američka administracija je inicijator novog ekonomskog okvira za Indo-Pacifik, sa dvanaest drugih azijsko-pacifičkih zemalja, sa namerom da odgovori na rastući uticaj Kine.

Kinu i Sjedinjene Američke Države razdvaja ostrvo Tajvan, koji Kina smatra svojom teritorijom, ali koji ima američku podršku, čak i vojnu ukoliko bi Kina izvršila invaziju na Tajvan.

Strah od kineske intervencije o kojoj se govori u svetlu ukrajinske krize i kineske podrške Rusiji, dodatno je pojačan činjenicom da bi „hladni rat“ oko Tajvana brzo prerastao u „vrući“ sukob između Kine i Amerike.

Kina je i dalje uverena da vreme i geografija rade u njenu korist, a međunarodni ambijent je takav da može da potvrdi svoju regionalnu i globalnu moć.

Ukrajina počela da dobija rakete Harpun i samohodne haubice

Preuzmite android aplikaciju.