Ове недеље, као и претходних десио се низ догађаја, како на домаћем тако и на светским тржиштима.
Најављено је још једно спајање телеком оператера у Европи, јапански гигант је објавио да се дели на мење јединице, званично је заустављена, можда и највећа, трансакција на тржишту чипова, а један светски познат медији је добио новог власника.
Ипак, у недељи за нама најупечатљивије је био поднесак компаније Мета америчкој Комисији за хартије од вредности (SEC) у ком стоји да размишља о повлачењу са европског тржишта.
Коментаришући шта стоји у поднеску Министар финансија Француске, Бруно Ла Мер је прокоментарисао да је живот поприлично добар без Фејсбука.
Сличан коментар је имао и Министар финансија Немачке који је истакао да живи без друштвених мрежа 4 године и да је живот од тад фантастичан, пренео је Форбс.
У недељу 13.02. Мета је објавила саопштење у ком пориче било какво напуштање европског континента.
У наставку погледајте сва дешавања у протеклој недељи:
Тошиба се дели
Јапанска компанија Тошиба саопштила је да има за циљ да се подели на две компаније уместо на три, а истовремено је представила велики подстицај очекиваним приносима акционара.
У склопу реструктурирања, Тошиба ће одвојити своје пословање са уређајима, укључујући и јединицу за напајања рачунара и флеш меморије.
Ранији план поделе у три компаније подразумевао је једну за енергију и инфраструктуру, другу за уређаје и трећу за меморије и напајања, писао је Ројтерс.
Тошиба такође намерава да повећа принос акционара на 300 милијарди јена (2,6 милијарди долара) у наредне две године, што је три пута више у поређењу са ранијим циљем за принос од 100 милијарди јена.
Акције индустријског конгломерата порасле су за 1,6 одсто након објаве ове вести.
Још једно спајање оператера
Француски телеком оператер Оранж истражује спајање свог шпанског огранка са тамошњом конкуренцијом МасМовилом, известио је позивајући се на неименоване изворе лист Експанжн.
План спајања предвиђа доделу 50 одсто удела у новој компанији Оранжу, и осталих 50 одсто акционарима МасМовила, откупним фондовима ККР (ККR.N), Кинвен (Cinven) и Провиденс (Providence), наводи лист.
Компанија добијена овим спајањем би се тако приближила лидеру на тржишту, Телефоници и оставила иза себе Водафон, тренутно трећег опреатера по величини, преноси Ројтерс.
Форбс има новог власника
Највећа светска берза криптовалута, Бајненс, планира стратешко улагање од 200 милиона долара у Форбс, издавачку компанију и магазин с традициојом дугом 104 године, сазнаје америчка телевизија CNBC.
Средства ће помоћи Форбсу да у првом тромесечју спроведе планирани излазак на берзу спајањем са једном компанијом посебне намене за аквизиције, или SPAC, која котира на тржишту, рекли су америчком медију извори упознати с договором.
Бајненс ће преузети од институционалних инвеститора половину од 400 милиона долара обавеза, које је Форбс најавио у августу, рекли су извори CNBC-а, који нису желели да буду именовани пре него што трансакција буде објављена.
Званично ништа од куповине Arm LTD
SoftBank Group Corp одложила је продају Arm LTD, амeричком произвођачу чипова Nvidia, због регулаторних препрека, саопштиле су компаније што је означило колапс рекордног уговора у индустрији која се вреднује на око 80 милиона долара.
Arm је у уторак именовао новог генералног директора за кога је речено да ће помоћи британској фирми да тражи јавну котацију пре марта 2023. године.
Споразум о готовини и акцијама најављен је 2020. године, али је америчка Федерална комисија за трговину тужила са жељом да га блокира у децембру, тврдећи да би конкуренција на тржиштима у настајању за чипове у аутомобилима који се сами возе и нову категорију чипова за умрежавање могла да буде повређена ако би Nvidia извршила куповину.
Aseko SEE се шири
ИТ компанија Aseko SEE (АSЕЕ) из Сарајева је стекла 60 одсто учешћа у BS Telecom Solutions (BSTS), саопштено је из АSЕЕ, уз оцену да овом аквизицијом АSЕЕ употпуњује свој портфолио телекомуникационим и smart city системима.
Затвара се СФРЈ гигант
Фабрика дувана Сарајево (ФДС) престаје са радом 31. марта, када се покреће процес ликвидације овог предузећа, тврди Мухамед Авдагић, председник Синдиката запослених у пољопривреди, прехрамбеној и дуванској индустрији Босне и Херцеговине.
„Све игре око ФДС-а се завршавају и све бивше федералне владе сносе део одговорности за гашење ове фабрике са традицијом од 130 година. У овој фабрици је пре рата радило 3.000 људи, а сада је остало свега 150 радника, а и они ће остати без посла за 50 дана“, рекао је Авдагић за портал Фактор.
Додао је да ће радницима бити уручени откази и да ће добити отпремнину чији износ за сада није познат, те да ће на послу остати око пет радника из Управе, како би завршили процес ликвидације.
Преузмите андроид апликацију.