Poluatomatizovani ofsajd je nova tehnologija koju FIFA testira tokom mečeva Svetskog klupskog prvenstva i tvrdi da su rezultati odlični.
Softver veštačke inteligencije omogućava da se prati svaki igrač i brzo reaguje u slučaju nedozvoljene pozicije.
„Ako pustim ovaj konkretan incident do kraja, loptu zapravo prima igrač na suprotnoj strani terena. Odbrambena linija ovde je zapravo prikazana ramenom igrača, i ako prođem kroz video, možemo da vidimo da će se ta pozicija promeniti u zavisnosti od položaja tela igrača dok se lopta zatim igra“, objašnjava SAOT demonstrator.
Među najvećim manama VAR-a odnosno video tehnologije, mnogu su navodili odugovlačenje prilikom donošenja odluke i usporavanje utakmice.
Uvođenjem SAOT-a, to će biti prošlost.
„Sa poluautomatskim ofsajdom dobijamo tačke podataka i ove tačke podataka se mogu prevesti u animaciju. Dakle, znamo gde je rame, znamo gde je, na primer, koleno. I uzimajući te podatke, možemo da uđemo u 3D svet i možemo da kreiramo animacije, koje mogu savršeno da objasne da li je igrač bio na strani, koliko je taj igrač bio u ofsajdu ili u ofsajdu, i to stavljamo u animaciju koja će se deliti sa TV i naši operateri na ogromnom ekranu i možemo na jasniji način da obavestimo gledaoce o odlukama u ofsajdu i na strani“, kaže Sebastijan Runge, direktor fudbalske tehnologije FIFA.
Predsednik FIFA sudijskog komiteta Pjerluiđi Kolina kaže da to nije robot ofsajd jer će sudije i dalje imati poslednju reč.
„Znam da je neko to nazvao ‘robot ofsajd’. Nije. Sudije i pomoćni arbitri su i dalje odgovorni za odluku na terenu za igru. Tehnologija im pruža samo cenjenu podršku da donesu tačnije i brže odluke, posebno kada je ofsajd incident veoma težak i težak. Obično, sa drugim tehnologijama, potrebno je duže vreme da se donese konačna odluka“, kaže Kolina.
Oboren rekord – koliko košta 30 sekundi reklame na Superboulu?
Preuzmite android aplikaciju.