Početna > Biznis
Biznis

Nova šansa za male proizvođače rakija

U Kragujevcu je nedavno formiran Fond za podršku malim proizvođačima voćnih rakija. Reč je inicijativi „Destilati za destilerije”, koja predviđa stručnu pomoć, nabavku opreme, garantovanu cenu otkupa.
Foto: Unsplash/Unsplash+

Inicijativu su pokrenuli Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, Regionalna asocijacija proizvođača rakije „Šumadijska rakija” i Centar za strna žita i razvoj sela.

U Srbiji ima oko 1.100 destilerija i stručnjaci smatraju da je ovo odličan način za unapređenje tržišta kao i za stavljanje većih količina rakije u legalne tokove.

Dr Branko Popović, viši naučni saradnik Instituta za voćarstvo u Čačku, kaže da raduje to što je najzad nešto o čemu se dugo priča u stručnim krugovima, a to je uključivanje malih proizvođača u lanac dobijanja vrhunskih rakija, počelo da se ostvaruje. I do sada su, kako objašnjava, veći proizvođači, pravna lica i preduzetnici mogli da otkupljuju rakije u rinfuzu od manjih proizvođača. Prvenstveno od registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, zbog finalizacije.

Prema njegovim rečima, problem je nastajao tamo gde nije postojao organizovani otkup, pa bi registrovana gazdinstva viškove svoje rakije, dobijene od sopstvenog voća, pokušavala da prodaju na drugi način – kao flaširane rakije ili u rinfuzu. Ali ne destilerijama, već direktno restoranima, potrošačima i slično, što po zakonu nije dozvoljeno.

Napominje i da je problem bio neujednačen kvalitet rakija malih proizvođača, koje su nuđene za prodaju usled nedovoljnog tehnološkog znanja i neodgovarajuće opreme u seoskim gazdinstvima.

On smatra da se formiranjem Fonda za podršku malim proizvođačima voćnih rakija, u okviru inicijative „Destilati za destilerije”, uspešno mogu rešiti ovi problemi.

Ali se i značajno veće količine rakije mogu tako uvesti u legalne tokove. Šumadija, kao jedan od vodećih šljivarskih rejona Srbije, u kojoj je prvo pokrenuta ova inicijativa, mogla bi da posluži kao izuzetan primer drugim našim šljivarskim rejonima.

Međutim, ostaje na snazi, kao tekovina viševekovne tradicije proizvodnje rakije u Srbiji, da svako za sebe, kao fizičko lice, može da proizvede rakiju za sopstvene potrebe. Ali, po zakonu, ne sme je stavljati u promet.

Da li je osmočasovno radno vreme prevaziđeno?

Preuzmite android aplikaciju.