Pre osam godina medijsku pažnju okupiralo je stvaranje nove države na prostoru između Hrvatske i Srbije. U pitanju je ostrvo i parče zemlje na obali Dunava, zapadno od Bačkog Monoštora, a vazdušnom linijom manje od 100 kilometara od Novog Sada.
Ukratko, češki liberal Vit Jedlička proglasio je ovo parče zemlje novom mikrodžavom Liberland, površinski sličnom Gibraltaru. Jedlička je tvrdio da je područje poznato kao Gornja Siga zapravo terra nullius, te da on sa punim pravom može da prisvoji ovu zemlju i osnuje svoju državu.
Terra nullius je latinski izraz za „ničiju zemlju“, koji se u međunarodnom pravu koristi za zemlju koju može prisvojiti njen prvi okupator.
I dok pogledom na mapu stvarno deluje da istočna granica Hrvatskei zapadna granica Srbije zaobilaze ovaj prostor, u praksi nije baš tako.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je 2015. da Liberland ne zadire granicu Srbije, ali se projekat smatra „neozbiljnim“.
Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske iste godine saopštilo je da je status tog lokaliteta neodređen, ali nije terra nullius i da će nakon međunarodne arbitraže biti dodeljen Hrvatskoj ili Srbiji, a ne trećoj strani.
Liberland ima i svoj grb i zastavu, ali da li je iko priznao nezavisnost ove nacije?
Iako su osnovali svoja predstavništva u skoro svim državama Evrope, nijedna članica Ujedinjenih nacija nije priznala nezavisnost Liberlandu. To su učinile samo „nacije“ koje su nastale na sličan način, a takođe su nepriznate. Neke od njih su Kraljevstvo Enklave, Kraljevstvo Severnog Sudana i Silend.
Liberland je, navodno, potisao i svoj prvi sporazum, i to sa Malavima. Ugovor se ticao poljoprivrede, a ministar spoljnih poslova u Malavima ubrzo je napustio svoju funkciju. Ostalo je nepoznato da li je dokument ikada zaista potpisan.
Pominjao se i u Egipatskom ministarstvu spoljnih poslova, kada su Egipćani upozorili svoje državljane da su poslovi koji se nude u novonastaloj „državi“ prevara, te da ne nasedaju na takve ponude.
Šta se danas dešava sa Liberlandom?
Liberland je i danas aktivan na svim mrežama i svom zvaničnom sajtu i još uvek se možete prijaviti za državljanstvo.
Međutim, ovaj „pokret“ okrenuo se monetizovanju svojih aktivnosti, a prisutan je i na tržištu kripto-valuta.
Svoje aktivnosti „država“ Liberland sprovodi severozapadno Apatina, gde se nalazi ARK Liberland Village.
U pitanju je izletište na starom toku Dunava, na kom Liberland organizuje sve – od godišnjica, do venčanja, momačkih i devojačkih večeri, muzičkih festivala, biciklističkih trka i slično. U Srbiji poseduju i turističku agenciju, preko koje organizuju mnoge od ovih manifestacija, u skladu sa zakonima naše države.
Na njihovom izletištu možete se provozati gliserom za 100 dolara, otići na mini-krstarenje za 200 dolara, prespavati u kabini nadomak jezera za 50 dolara po noći, ili se smestiti u kamp-parku za 5 dolara po noći. Dostupan je i džetski za 100 dolara po satu, sauna za 20 dolara po poseti, kanu za 15 dolara po danu i još drugih aktivnosti koje se naplaćuju.
Ipak, čini se da Liberland nikada neće zaživeti kao nezavisna država, a popularnost priče iskorišćena je za stvaranje festivalskog izletišta i manifestacija na skroz drugoj lokaciji. Čini se i da je, kako su mnogi predviđali, u pitanju naizgled uspešan marketinški trik, iako Vit Jedlička još uvek tvrdi da je ozbiljan u svojoj nameri da Liberland postane priznata nezavisna država.
Preuzmite android aplikaciju.