Beograđanka koja je na tržištu nekretnina nedavno učestvovala u dvostrukoj ulozi, i kao prodavac i kao kupac, jer je prodavala nasleđeni stan u centru Beograda i istovremeno kupovala novi, kao i mnogi drugi, žali za vremenima kada su se kupoprodajni ugovori za nekretnine overavali u sudovima.
Izračunala je da su je usluge javnog beležnika koštale oko 500 evra. Ono što je posebno iznenadilo jeste da je morala da plati overu svakog primerka, čak i onog koji ostaje kod notara.
Kaća Lazarević, agent za nekretnine, potvrđuje da su cene overe ugovora u sudovima bile zanemarljive u odnosu na sadašnje i da je za taj iznos moglo da se overi više primeraka.
“Takse nisu odredili notari, već država. To je priličan namet za građane. Sud je ranije overavao samo potpise. Oni sada proveravaju dokumentaciju, pored nas koji se tim poslom bavimo. Kod njih ne može da promakne ništa. Država im je prenela velika ovlašćenja. Javni beležnici odgovaraju svojom imovinom za ono što rade. Nema ih dovoljno u celoj Srbiji u odnosu na posao za koji su zaduženi. Ogromne su gužve, jer rade i ostavine i druge poslove koje im je država zakonom prenela, i to čekanje, pored velikih troškova, dodatno iritira građane” kaže Lazarevićeva.
U Javnobeležničkoj komori objašnjavaju da se pri overi kupoprodajnog ugovora, plaća nagrada notaru, koja nije fiksna i zavisi od vrste i vrednosti pravnog posla. U većini slučajeva javni beležnik potvrđuje i overava ugovor o prometu nepokretnosti koji je već napisan, i tada naplaćuje 60 odsto od nagrade koja je propisana tarifom. Ukoliko, pak, sastavlja ovaj ugovor u formi javnobeležničkog zapisa, naplatiće 100 odsto iznosa određenog tarifom, koju propisuje ministar pravde.
Preuzmite android aplikaciju.