Početna > Srbija
Srbija

Nordijsko-Srpsko Partnerstvo za Održivu Poljoprivredu

Naučno – tehnološki park Novi Sad – bio je danas domaćin konferencije Nordijsko-Srpsko Partnerstva za Održivu Poljoprivredu, koju su zajednički održale četiri ambasade nordijskih zemala: Švedska, Norveška, Finska i Danska pod nazivom „Nordijski zeleni projekat – Održiva rešenja za Srbiju“.
Foto: Vojvodina uživo

Otvaranju konferencije prisustvovali su predstavnici pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, lokalne samouprave, poslovnih udruženja, akademske zajednice, kao i ambasadori četiri nordijske zemlje – Danske Suzan Šajn, Finske Kimo Lahdevirta, Norveške Jern Eugen Jelstad i Švedske Anika Ben David.

„Nordijske zemlje imaju iskustva i praksu u zelenoj tranziciji koja želimo da prenesemo kako bi pomogli Srbiji da ubrza zelenu tranziciju i preduzme aktivnosti u vezi sa zelenim inicijativama u Jugoistočnoj Evropi, odnosno, na Zapadnom Balkanu. Zelena tranzicija nije samo potreba, već mogućnost da razvoj bude na održivim osnovama. Na ovoj konferenciji pokazaćemo najbolju praksu Danske, ali i iskustva Srbije u stvaranju održive poljoprivrede“, izjavila je otvarajući konferenciju Suzan Šajn.

Ona je dodala da „jedino razmenom znanja i zajedničkim naporima možemo da očuvamo našu planetu za buduće generacije nepraveći pritom kompromis koji se tiče kvaliteta života svakog od nas“.

“Danas skoro 15 odsto svetske emisije CO2 potiče od poljoprivrede i srodnih aktivnosti. Sa druge strane, svetska poljoprivreda je produktivnija i efikasnija nego ikada ranije. Rast prinosa i pad cena hrane praćeni su i povećanjem rasipanja hrane, što stvara zdravstvene probleme povezane sa lošom ishranom“, rekla je NJ.E. Ambasadorka Danske u svom uvodnom izlaganju.

Planirane su četiri konferencije posvećene različitim temama održivosti i svaka od nordijskih ambasada imaće posebnu odgovornost u njihovom predstavljanju.

Prva konferencija na temu održive poljoprivrede, čiji pokrovitelj je Ambasada Danske, ima za cilj partnerstvo za održivu poljoprivredu, održana je danas u Novom Sadu.
Foto: Vojvodina uživo

Nordijske zemlje su bile među prvima koje su odreagovale na ovakav razvoj događaja i počele aktivno da promovišu agendu za poboljšanje održivosti poljoprivrede. U junu 2020. godine, Nordijski Savet Ministara izradio je akcioni plan za implementaciju Vizije 2030. Njime je predviđeno da nordijski region postane najodrživiji i najbolje integrisan zeleni region na svetu do 2030. godine.

Ispred Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, Prof. Dr Vitomir Vidović, prisutnima je prezentovano kakvo je trenutni trend poljoprivredne proizvodnje u Srbiji, kao i čemu se teži.

“Srbija ima 5.1 milion hektara zemlje, odnosno 4.1 miliona obradive površine. Trenutno su prihodi 1.000 – 1.200 evra/ha, a treba da težimo da dođemo do prihoda od 15.000 evra/ha“, istakao je prof. dr Vitomir Vidović.

„Izuzetno mi je drago da smo domaćini ove značajne konferencije koja je fokusirana na održivu poljoprivredu i primenu najnovijih tehnologija u poljoprivredi. Ovom konferencijom ostvarujemo misiju Naučno-tehnološkog parka Novi Sad kao mesta okupljanja za razvoj i primenu novih tehnologija, kao i stvaranja i plasmana novih proizvoda na tržištu. Ovo je odlična prilika za sticanje novih znanja i razmenu iskustava sa našim nordijskim partnerima“, poručio je Nebojša Drakulić, direktor Naučno-tehnološkog parka Novi Sad.

Moderatorka konferencije Iva Petrović, direktorka Nordijske poslovne alijanse (Nordic Business Alliance), istakla je da su brojni danski stručnjaci na predavanjima i radionicama u okviru konferencije podelili svoja iskustva i znanja iz tema kao što su: primena najnovijih tehnologija u poljoprivredi, evropske direktive o industrijskim emisijama štetnih gasova u poljoprivredi i druge aktuelne teme koje se tiču stvaranja održive poljoprivrede.
Foto: Vojvodina uživo

Pored gostiju iz Danske, Toma Akselgarda, izvršnog direktora kompanije „Goodvalley” i predsednika udruženja „Danish Farmers Abroad“, Torbena Tornegarda Tolsena, predsedavajućeg udruženja „Danish Pig Academy”, Lise Valbom, izvršne direktorke „Food Nation Denmarki“, predavanja su održali i Rikardo Kvađato, ključni ekspert IEDSerbia, kao i domaći stručnjaci iz oblasti poljoprivede Mladen Petković sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Vojvodine, prof. dr Vitomir Vidović, sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Marko Panić, istraživač sa BioSense Instituta i drugi.

Posle konferencije o održivoj poljoprivredi pod pokroviteljstvom ambasade Danske, koja je održana danas u Novom Sadu, planirane su i konferencije na teme: obnovljivi izvori energije pod pokroviteljstvom Norveške (Beograd, 15.11.2022. Naučno-tehnološki park), Finska će predstaviti temu zeleni industrijski procesi (Čačak, februar 2023), a Švedska rešanja za odvajanje i reciklažu otpada (Niš, februar 2023).

Evropska Komisija odobrila „Interreg“ programe saradnje

Preuzmite android aplikaciju.