Početna > Biznis
Biznis

Niske kamate zatvaraju sve više banaka u Srbiji

Danas si klijent jedne banke sutra više nisi. I to ne svojom voljom, već njihovih vlasnika. Oni ih kupuju, prodaju, pri čemu se za klijente ništa ne menja. Prava i obaveze ostaju isti do isteka ugovora o korišćenju bankarskih proizvoda.
Foto: Unsplash/hostreviews

Ova godina je čini se bila najdinamičnija u tom smislu. Broj banaka koje posluju u Srbiji smanjen je na 24. U skorijoj budućnosti biće ih 20. Zašto? Pa zato što su 2021. čak četiri male banke promenile vlasnike, a njihova prodaja još zvanično nije okončana pa su njihova imena i dalje na spisku Narodne banke Srbije.

Prošle sedmice ruska Sber banka saopštila je da je prodala gotovo sve banke u regionu, pa i kod nas, a kupila ih je domaća AIK banka. Direktna banka utopila se u Evrobanku, Kredi Agrikol u Rajfajzen, a na spisku Narodne banke još se odvojeno vode Komercijalna i njen kupac NLB. Ove godine bilo je još jedno, peto preuzimanje, kada je Poštanska štedionica kupila MTS banku, ali ovde je ipak reč o spajanju dve državne banke.

Broj banaka koje u stvarnosti posluju još je manji. Sa građanima i privredom ne rade Kineska banka, arapska Mira banka pa i ruska Api banka. Od malih banaka tu su još Mobi – banka mobilnog operatera, turska Halk, domaća Alta, zvanično češki Ekspo, nemačka Prokredit banka, Adiko i Oportuniti u vlasništvu investicionih fondova.

Kada se pogleda lična karta bankarskog sektora Srbije vidi se da on nije bio interesantan bankarskim grupacijama iz sveta. Uprkos glasinama da će doći američka Siti, kao i Dojče banka ništa od toga nije bilo. Dominantno učešće u bankarskom sektoru imaju banke iz Italije, Mađarske i Austrije koje u svim bankarskim parametrima bilansnoj aktivi, bruto kreditima, depozitima, učestvuju sa više od 50 odsto tržišta. To su Inteza, Unikredit, Rajfajzen i OTP banka.

Posle poslednjih spajanja situacija je manje-više slična među bankama s najvećim tržišnim učešćem. Inteza je zadržala lidersku poziciju s udelom od 15,55 odsto, sledi OTP banka koja je progutala Sosijete ženeral i Vojvođansku banku sada s tržišnim učešćem od 13,10 procenata, na trećem mestu je NLB Komercijalna banka sa 11,81 odsto, dok je na četvrtom Rajfajzen sa Kredi-Agrikol bankom sa 11,71 procentom, dok je na petom mestu Unikredit banka sa 10,61 odsto.

Kada AIK preuzme Sber banku imaće udeo na tržištu od oko osam procenata što će je postaviti na šesto mesto posle pet vodećih banaka koje imaju dvocifreni tržišni udeo.

Lufthanza vratila celokupan iznos državne pomoći

 

Preuzmite android aplikaciju.