Почетна > Бизнис
Бизнис

Ниске камате затварају све више банака у Србији

Данас си клијент једне банке сутра више ниси. И то не својом вољом, већ њихових власника. Они их купују, продају, при чему се за клијенте ништа не мења. Права и обавезе остају исти до истека уговора о коришћењу банкарских производа.
Фото: Unsplash/hostreviews

Ова година је чини се била најдинамичнија у том смислу. Број банака које послују у Србији смањен је на 24. У скоријој будућности биће их 20. Зашто? Па зато што су 2021. чак четири мале банке промениле власнике, а њихова продаја још званично није окончана па су њихова имена и даље на списку Народне банке Србије.

Прошле седмице руска Сбер банка саопштила је да је продала готово све банке у региону, па и код нас, а купила их је домаћа АИК банка. Директна банка утопила се у Евробанку, Креди Агрикол у Рајфајзен, а на списку Народне банке још се одвојено воде Комерцијална и њен купац НЛБ. Ове године било је још једно, пето преузимање, када је Поштанска штедионица купила МТС банку, али овде је ипак реч о спајању две државне банке.

Број банака које у стварности послују још је мањи. Са грађанима и привредом не раде Кинеска банка, арапска Мира банка па и руска Апи банка. Од малих банака ту су још Моби – банка мобилног оператера, турска Халк, домаћа Алта, званично чешки Експо, немачка Прокредит банка, Адико и Опортунити у власништву инвестиционих фондова.

Када се погледа лична карта банкарског сектора Србије види се да он није био интересантан банкарским групацијама из света. Упркос гласинама да ће доћи америчка Сити, као и Дојче банка ништа од тога није било. Доминантно учешће у банкарском сектору имају банке из Италије, Мађарске и Аустрије које у свим банкарским параметрима билансној активи, бруто кредитима, депозитима, учествују са више од 50 одсто тржишта. То су Интеза, Уникредит, Рајфајзен и ОТП банка.

После последњих спајања ситуација је мање-више слична међу банкама с највећим тржишним учешћем. Интеза је задржала лидерску позицију с уделом од 15,55 одсто, следи ОТП банка која је прогутала Сосијете женерал и Војвођанску банку сада с тржишним учешћем од 13,10 процената, на трећем месту је НЛБ Комерцијална банка са 11,81 одсто, док је на четвртом Рајфајзен са Креди-Агрикол банком са 11,71 процентом, док је на петом месту Уникредит банка са 10,61 одсто.

Када АИК преузме Сбер банку имаће удео на тржишту од око осам процената што ће је поставити на шесто место после пет водећих банака које имају двоцифрени тржишни удео.

Lufthanza vratila celokupan iznos državne pomoći

 

Преузмите андроид апликацију.