Упркос ескалацији сукоба на Блиском истоку и наглом поскупљењу гаса, цене ђубрива се једва мењају и изненађујуће су стабилне на тржишту. Аналитичари и трговци упозоравају да би то могло убрзо да се промени, извештава „Агрархојте”.
Како се наводи, цена гаса прошле недеље нагло је порасла у Европи, али ово још није имало утицај на азот. Египат, чија продаја урее првенствено иде у Европу, недавно је чак смањио извозне цене али то због слабије тражње ипак није довело до знатног повећања продаје.
И на Блиском истоку су се цене ђубрива једва промениле упркос оружаном сукобу у Израелу.
Аналитичари процењују да на све ово утиче слаба тражња у појединим деловима света. Ниске цене житарица утичу и на потражњу за ђубривом, а раст се не очекује пре краја октобра.
У Србији је такође приметна смањена тражња за НПК ђубривом (комплексно минерално ђубриво). Мања употреба основног минералног ђубрива које се користи пред сетву регистрована је и у БиХ, Хрватској и Мађарској.
Упитан да ли је пад потрошње у вези с најавама ратара да ће ове сезоне због ниских цена жита сејати мање пшенице, један пољопривредни аналитичар одговара да се ово ђубриво користи у току јесени за пшеницу или за кукуруз, као припрема за пролећну сетву.
„Видимо ипак да није у свим деловима света исто. У Индији и Бразилу забележена је већа потрошња. Али у Индији је пшеница 300 долара, а код нас 200. Зато имају другачију калкулацију, ђубриво им није прескупо када имају за 50 одсто већу цену жита“ објашњава. Феномен смањења потрошње ђубрива, додаје, није на целом свету исти али у Европи, а посебно на Балкану, ово јесте изражено.
Рат на Блиском истоку, како напомиње, додатно компликује дешавања на тржишту па се тешко може предвидети шта ће се даље дешавати са ценом ђубрива.
Zanatski i industrijski proizvodi u EU dobijaju oznaku geografskog porekla
Преузмите андроид апликацију.