Почетна > Србија
Србија

НИС уложио више од 900 милиона евра у еколошке пројекте

Нафтна индустрија Србије уложила је од доласка Гаспромњефта, од 2009. године, више од 900 милиона евра у еколошке пројекте, изјавила је директорка Департмана за спољне везе и односе са државним органима НИС-а Татјана Исаковић и истакла да је пред том компанијом значајан инвестициони период и раст.
Фото: Pixabay/ejaugsburg

„Енергетика је стратешки и економски веома значајна област, а питање енергетске стабилност постаје још актуелније увођењем Зелене агенде“, рекла је Исаковићева на 21. Београдском економском форуму.

Како је навела, НИС као један од лидера, има висок степен одговорности за економски просперитет земље и НИС је од доласка Гаспромњефта до сада инвестирао више од три милијарде евра у све сегменте свог пословања.

Исаковићева је нагласила да НИС улаже у нове технологије и енергетску ефикасност и да је до сада имала најзначајније инвестиције у рафинеријску прераду, где је инвестирано више од 800 милиона евра од 2009. године.

„Прва фаза је завршена 2012. године и резултовала је производњом најквалитетнијег деривата нафте европског квалитета, а друга фаза 2020. завршетком пројекта Дубока прерада, која је повећала дубину прераде на скоро 99 одсто. Такође, важна је и еколошка компонента и свака инвестициона одлука носи и одлуку о екологији. НИС је од 2009. године инвестирао више од 900 милиона евра у еколошке пројекте или у пројекте са израженом еколошком компонентом“, истакла је Исаковићева.

Каже да су у Рафинерији нафте значајно смањене емисије штетних гасова, на пример, сумпордиоксида за скоро 99 одсто.

Она додаје да су пред НИС-ом три кључна правца развоја: производња нафте, истраживање и производња нафте и гаса, даљи развој малопродајне мреже и даљи развој рафинерије у пројекат каталитицког крекинга у вредности од 80 милиона евра.

Она је истакла да је НИС један од највећих уплатилаца у буџет Србије, са износом већим од 1,1 милијарде евра годишње, тако да тај допринос чини око 15 одсто укупних пореских прихода Србије.

Зелена агенда је изнад политике

Преузмите андроид апликацију.