Почетна > Бизнис
Бизнис

Николић: Национални павиљон Србије у Кини привукао и делегације УАЕ, Тајланда, Мађарске

Помоћник генералног секретара Владе Србије Данијел Николић изразио је данас задовољство великом заинтересованошћу посетилаца 24. Кинеског међународног сајма инвестиција и трговине за Национални павиљон Србије који је већ првог дана отварања, поред кинеских званичника, привукао и представнике УАЕ, Тајланда и Мађарске.
FOTO TANJUG/ Aleksndra Otašević/ bg

„Наш павиљон је интересантан посетиоцима, сви се заустављају да виде шта нудимо, павиљон им изгледа занимљиво а представили смо га симболичним семеном из којег ниче читава шума. Семеном смо желели да прикажемо могућности Споразума о слободној трговини који је ступио на снагу у јулу“, рекао је Николић и нагласио да су данас већ потписана три комерцијална уговора с кинеским партнерима.

„Надамо се да ћемо захваљујући споразуму о сободној трговини и ми, али и Кинези, убирати плодове нашег заједничког рада. Овде смо да промовишемо наше предности и додатне потенцијале кроз Споразум о слободној трговини“, рекао је Николић.

Он је позвао кинеске инвеститоре да дођу у Србију, да инвестирају, да „мала и средња предузећа отворе своје погоне, увозе репроматеријал из Кине у Србију, да ту робу прераде и са основом направљеном у Србији извозе и на тржиште од 2,4 милијарде становника, односно на тржиште ЕУ, Русије, Кине, ЕФТА, ЕУ“.

Два пута дневно ће се у павиљону Србије одржавати презентације када ће сви заинтересовани моћи да чују од представника Развојне агенције Србије како да успоставе свој бизнис у Србији.

Министарство унутрашње и спољне трговине представљаће Споразум о слободној трговини Србије и Кине, док ће Министарство финансија представити царинске прописе и прописе о пореклу робе.

Планиране су и промоције кинеско-српског индустријског парка Михајло Пупин, чија ће изградња ускоро почети у Београду.

Сваког дана између ове две презентације, представници свих ових институција биће на располагању свим заинтересованим потенцијалним инвеститорима у разговорима један на један како би их упутили како да инвестирају у Србији.

На сајму су, како кажу и представници компаније Милшпед, која послује и на тржишту Кине, који ће кроз практичне и свакодневне примере да појасне свим потенцијалним кинеским инвеститорима процедуре и документацију потребне за увоз робе из Кине у Србију, али исто тако и за извоз робе из Србије, како на кинеско тржиште, тако и на сва тржишта са којима имамо потписан Споразум о слободној трговини.

У Сјамену је данас почео 24. Кинески Међународни сајам инвестиција и трговине, на којем ће се представити учесници из 120 земаља.

ЦИФИТ, чији је Србија претходне две године била земља почасни гост, посети и више од 120.000 људи. Национални штанд Србије прошле године проглашен је за најбољи.

Сјамен модерни град, град острво, са високим еколошким стандардима, зелена оаза и велика лука који има више од пет милиона становника налази се у провинцији Фуђијан – најразвијенијој провинцији у Кини, са годишњим растом БДП од око 10 одсто.

Anđelković: U avgustu broj dostava veći za 60 odsto

 

Преузмите андроид апликацију.