Početna > Srbija
Srbija

Nikola Tesla napravio je rendgenski snimak sopstvenog stopala mašinom koju je sam dizajnirao 1896

Srpski naučnik i izumitelj Nikola Tesla je poznat po svom radu sa električnom energijom i radio talasima. Imajući preko 300 patenata, pronalazač je bio uspešan, ali nisu svi njegovi eksperimenti bili uspešni ili široko poznati. Na primer, veliki broj ljudi ne povezuju Teslu sa rendgenom (X-ray), a zapravo je počeo da eksperimentiše sa tom tehnologijom 1894.
Foto: Martin van Meytes/Wikimedia Commons/Radiographics

Rendgen fotografija (koja je Tesla nazvao „graf senke“) Teslinog stopala u cipeli. Tesla je dobio sliku 1896. pomoću rendgenskih zraka koje je generisala njegova sopstvena vakumska cev, slična Lenardovoj cevi, na udaljenosti od 8 stopa.

Foto: WikimediaCommons
Uz objašnjavanje „fenomena“ energije, GPS sistema, bežičnog prenosa energije i mnogih drugih otkrića, Tesla je takođe nastavio da se trudi da nauči što više o rendgenskim zracima.
Foto: Rendgen Tesline noge 1896./via Radiographics

Uradio je sopstvene eksperimente i stvorio visokoenergetsku vakumsku cev koja je radila na izlazu Teslinog transformatora ili Tesline zavojnice (Tesla coil) – njegovog najpoznatijeg pronalaska.

Foto: WikimediaCommons/Dickenson V. Alley

Nazivajući ih „grafovima senki“ (shadowgraphs), Tesla ih je uzeo koristeći najlakši model koji je mogao pronaći – sebe. Rendgenski snimci (X-rays) njegovog stopala (sa još uvek vidljivim metalnim delovima njegove cipele) i šake su veliki dokaz njegovog rada.



Foto: Rendgen Tesline šake 1896./WikimediaCommons

Ali Teslin doprinos svetu radiologije nije se tu završio. Brzo je ukazao na korisnu upotrebu rendgenskih zraka u oblasti medicine. Napominjući da rendgenski zraci prikazuju gušća tela drugačije od neprozirnih tela, on je opisao kako se tehnologija može koristiti za pronalaženje stranih predmeta u telu ili čak uočavanje bolesti pluća.

Takođe je osetio rizike rendgenskog zraka.

Naučnik je primetio promene na koži, bol, otok, pa čak i gubitak kose. On je to pripisao ozonu i azotnoj kiselini koju stvaraju zraci, a ne samim zracima: greška u proceni, u ovom slučaju azotna kiselina  nije imala posebno veze sa prirodom zraka, ali ga to nije sprečilo da pokuša da uvede prve mere bezbednosti protiv ovih negativnih efekata.

U stvari, shvatio je da su udaljenost i vreme ključni faktori u spasavanju ljudskog tela od štetnih efekata rendgenskih zraka. I čak je pokušao da napravi aluminijumski štit da stvori zaštitnu barijeru.

Neverovatno kako je Tesla uprkos svom pionirskom radu umro sam i u siromaštvu. Ili je to možda sasvim razumljivo, budući da je bio duboko velikodušna osoba i zainteresovana samo za naučni napredak.

Bombardovanje Kraljevine Jugoslavije i Novog Sada (VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.