Почетна > Србија
Србија

Нико не може да користи цркву као џокера

„Многи људи не слушају целовиту реч Христову и понекад би хтели да цркву употребе за своје појединачне циљеве, макар они били и легитимни, али цркву нико не може да држи у џепу и да је користи као џокера кад му је потребна“, изјавио је у интервјуу Радио телевизији Србије патријарх српски Порфирије.
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

Патријарх је рекао да је био тужан оне вечери кад су на улицама Србије избиле блокаде и када је дошло до инцидената и насиља.

„Нисам био ни повређен нити љут реакцијом, али морам да кажем да је иста врста реакције дошла и са леве и са десне стране, и из оних кругова који сматрају да су опозиција али и из неких крајњих, искључивих кругова који сматрају да подржавају власт, али то је ипак мањи круг људи, јер сам исте вечери добио много више порука подршке и захвалности“, казао је патријарх.

Према његовим речима, проблем је што многи људи не разумеју да црква покрива целину и обраћа се не само целини свога народа, него свим људима уопште.

„Знам много о људи на разним странама и онај ко није успео да чује реч мира, који не разуме да смо једни другима потребни, који трага за тачком ко је крив, заувек ће остати без поруке Јеванђеља која је ту да га ослободи, а од тог пута не можемо одустати, без обзира ко како сагледава цркву“, истакао је патријарх.

На питање због чега смо постали љутито и бесно друштво које има режући облик комуникације, патријарх је навео да чим постоје поларизације, личи му да неко иза медија има свој интерес, а најлакше га је остварити када постоје блокови и неспоразуми.

„Завади па владај, или завади па оствари свој интерес. Медијска јавност јесте подељена и она личи на оружје које је спремно да изврши егзекуцију над оним ко је са супротне стране“, оценио је патријарх.

Додао је да, истовремено, зна да обични људи, без обзира на различите погледе на политичко уређење и на разна друга питања која се тичу конкретног живота, ипак комуницирају.

„Знам многе који припадају различитим политичким опцијама а итекако се међусобно друже и пријатељи су, па чак и међу онима који заузимају водеће и важне позиције у одређеним партијама“, нагласио је патријарх.

Поглавар Српске православне цркве је истакао да на медијском плану у Хрватској „не постоје поларизација и оштре речи, као што је то случај код нас“.

„Када су медији у питању они су спремнији да чују једни друге, спремнији су да разговарају једни са другима, спремнији су да лакше воде дијалог“, казао је патријарх.

Упитан да ли се све владике слажу са његовом реченицом да је референдум за Косово и Метохију одржан 1389. године, истакао је да се став цркве о том питању није мењао и да је свима добро познат.

Истакао је да је имао могућност да се среће са људима из читавог света и да је, како би дочарао шта нама значи Косово, многима говорио да је „оно што је за Римокатоличку цркву Ватикан, то је за нас Косово“.

„Косово је за нас оковано небом и у том смислу не може бити предмет прагматичности, рационалног и логичног. Шта је то ефемерна добит, шта је то практично корисно, јер оног тренутка кад ми угасимо Косово у себи, ми постајемо идентитетски нешто сасвим друго у односу на читаву нашу историју и предисторију, у односу на своје оце, праоце и свега осталог“, поручио је патријарх.

Патријарх је истакао да је положај Срба у Хрватској слојевита тема и да има утисак да код многих постоји страх који није од јуче и не може се једноставно једним потезом превазићи.

„Он постоји и спутава отворено, спонтано, аутентично функционисање многих људи, има своје објективне корене, али из њих се развијају и субјективни, нагласио је патријарх и додао да има много Хрвата који чине све да отупе тај страх код својих суграђана Срба. Постоје, наравно, и они који користе бруталан језик и производе осећање код многих Срба да су, најблаже речено, вишак у Хрватској, али не само да имам огромну наду да та група екстремиста неће превагнути, већ да ће ове силе и снаге добрих људи каквих тамо има пре или касније учинити да окови страха који спутавају и везују неке Србе сами по себи ишчезнути“, казао је патријарх.

Posao za 700 najboljih diplomaca medicine i srednjih medicinskih škola

Преузмите андроид апликацију.