Početna > Srbija
Srbija

Nikinci – mesto gde rastu najljuće paprike

Svetlana Gligorić Ranitović iz Nikinaca jedna je od samo nekoliko ljudi u čitavoj Srbiji koja se aktivno bavi uzgojem egzotičnih vrsta ljutih papričica.
Foto: RTV

U njenom plasteniku koji broji 80 vrsta, nalaze se papričice sa svih strana sveta, pa čak i iz Perua i Brazila, a u plasteniku mogu se naći i Karolina Riper, prema Ginisovoj knjizi rekorda najljuća paprika na svetu ali i „Aji Čarapita“, najmanja i najskuplja papričica koju nazivaju „Mama čilija“.

Na samo nekoliko kilometara od Rume, u plasteniku Svetlane Gligorić Ranitović već pet godina nalazi se neobičan svet ljutih papričica koje ćete retko pronaći u Srbiji.

U gustom lišću plastenika mogu se naći na stotine raznobojnih papričica koje svojim živopisnim bojama ni pribiližno ne dočaravaju skrivenu ljutinu.

Tu su hapalenjo papriku, jolokiu, tigar papričice ali i svetski poznatu Aji Čarapitu i Karolinu riper, takozvanu „smrt iz Karoline“ koja je proglašena za najljuću papriku prema Ginisovoj knjizi rekorda sa čak 2 miliona jedinica Skovila.

Visoke temperature pogoduju uzgoju ljutih papričica.

Ipak ovaj posao nije lak, iako ne zahtevaju neku posebnu negu, papričicama treba i do sedam meseci da sazre.

I cena ovih paprika nije zanemarljiva, ali entuzijasti su voljni da plate.

Takođe ističe da iako neke od paprika kao što je Aji Čarapita na svetskom tržištu dostižu basnoslovne cene za kilogram, ona svoje uglavnom pokloni, jer kako kaže, nije sve ni u novcu.

Berba ne zahteva posebne uslove, a jedino treba paziti da paprika ne pukne u ruci.

Ove papričice, kaže Svetlana koja samostalno vodi brigu o njima, ne suše se lako, ali od njih nastaju ukusni i pikantni sosovi koje sprema sa velikim oprezom.

Papričice su i vrlo dekorativne i bogatog ukusa tako da neretko zimu dočekaju u teglicama sušenoj, kiseloj ali i slatko ljutoj varijanti.

Njihova obrada i priprema poseban je posao koji se uglavnom, zbog isparenja obavlja napolju.

Papričice u svim oblicima lako pronađu put do konzumenata, a jednom su čak završile i u buketu.

Svetlana ističe da joj je za sada ovaj plastenik sasvim dovoljan za potrebe proizvodnje, jer svaki dan ima šta da se ubere.

Požar na Novom Beogradu, gore barake i nisko rastinje (VIDEO/FOTO)

Preuzmite android aplikaciju.