Možda izgleda očigledno jednostavno staviti paradajz u frižider kada ga dobijete sa pijace, ali to je zapravo jedno od najgorih mesta za njihovo skladištenje.
Držanje svežeg paradajza u frižideru uticati na ukus i može da ih ošteti. Standardno pravilo je da paradajz ne treba držati u frižideru.
Paradajz sadrži enzim koji reaguje na niske temperature, izazivajući razbijanje ćelijske membrane i ostavljajući vam komadić koji je kašast.
Frižider će promeniti teksturu paradajza, a upijaće i mirise bilo koje nepokrivene hrane u frižideru, što će uticati i na ukus.
Umesto toga, najbolje mesto za čuvanje nezrelog paradajza u kuhinji je u suvom prostoru sa dovoljno cirkulacije vazduha da spreči pojavu buđi, ali ih držite podalje od direktne sunčeve svetlosti, jer to može dovesti do prebrzog sazrevanja.
Paradajz na vrhuncu zrelosti treba odmah jesti.
Još zreli paradajz će imati koristi od toplijih temperatura u vašoj kuhinji (za razliku od nižih temperatura u vašem frižideru). Čuvajte paradajz na ravnoj površini, kao što je tanjir, jer kontejneri mogu dovesti do toga da se voće lako gnječi i zgnječi ili ošteti, što će dovesti do bržeg kvarenja.
Pobrinite se da takođe čuvate paradajz sa stabljikom nadole, jer to sprečava ulazak vlage i bakterija i sprečava da postanu plesni. Ako vam je paradajz crven i zreo i ne planirate da ga upotrebite u narednih nekoliko dana, možete ga čuvati u frižideru.
Možda izgleda čudno, ali niske temperature zaustavljaju proces zrenja, pa će čuvanje nezrelog paradajza u frižideru dovesti do toga da se nikada u potpunosti ne razvije, što utiče na ukus.
S druge strane, zreli paradajz je već završio proces zrenja, tako da je manji rizik od skladištenja u frižideru bez uticaja na njihov ukus ili teksturu.
Međutim, držanje svežeg paradajza na kuhinjskom pultu, a zatim prebacivanje u frižider će im pomoći da ostanu sočne i ukusne, a istovremeno će im pomoći da ostanu sveži pet do sedam dana duže.
Preuzmite android aplikaciju.