Iako može izgledati kao najbolji način da operete hranu pre nego što je pripremite da biste se rešili bakterija i prljavštine, to ne mora uvek biti tako. Stručnjaci upozoravaju i da to ponekad treba zaobići.
Postoje namirnice koje nikada ne treba prati pre termičke obrade, a kako piše američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti, pranje može samo da uništi hranu.
Nikada ne perite sirovo meso, piletinu, ćuretinu i jaja
Nakon što ste kupili meso u prodavnici, vaša prva pomisao je da ga morate oprati da biste se oslobodili eventualne prljavštine.
Međutim, stručnjaci savetuju da to ne radite, jer pranjem ove namirnice možete da ostavite samo bakterije u sudoperu, na radnoj površini, koje onda mogu da završe na drugoj hrani, poput salate ili voća, i da na kraju izazovu infekciju.
Nedavna istraživanja su otkrila da pranje mesa može samo da izazove dodatnu kontaminaciju u kuhinji koja može da izazove bolesti koje se prenose hranom i savetuju svima da se odreknu te navike.
Ne perite sveže meso i živinu jer sadrže bakterije koje mogu da ostanu na površini i tako se nađu na namirnicama koje nisu bile na njima i koje možete da jedete.
Naglašavaju i da je većina bakterija čvrsto vezana za meso, pa ih možete širiti po kuhinji samo pranjem.
Ako perete jaja, ona će biti podložna nakupljanju bakterija
Možda je lakše razumeti šta se dešava kada peremo meso, ali šta se može desiti jajima nije tako očigledno. Ovaj proces može preneti bakterije, kao što je salmonela, sa površine u unutrašnjost hrane. Kada perete jaja, prirodna barijera membrane može biti ugrožena i tako štetne bakterije mogu ući u jaje, koje se takođe smatra savršenim medijumom za razmnožavanje bakterija. Bakterije takođe mogu ući u jaje ako ga ne kuvate dovoljno dugo. Američka agencija za hranu i lekove kaže da kada kokoška izleže jaje, ona ima prirodnu zaštitnu membranu koja ih štiti od bakterija.
Ova membrana se uništava kada se peru radi prodaje i zamenjuje je tankim slojem jestivih ulja koja će im obezbediti dugovečnost.Svako dodatno pranje jaja nije dobrodošlo.
Iako može izgledati logično da se meso opere pre upotrebe, stručnjaci smatraju da to više nije potrebno zbog komercijalnih tehnika pranja.
Dakle, pranje hrane je nekada bilo obavezno, danas tehnologija omogućava da ne brinemo o tome – sva hrana će biti oprana pre obrade i pakovanja, tako da se možete opustiti.
Ruski doktor je živeo 103 godine i osmislio savršen jelovnik
Preuzmite android aplikaciju.