Priča o nastanku džeza obojena je zanimljivim istorijskim činjenicama, kreativnošću, bezgraničnim talentom i u sebi nosi tugu ali i radost najrazličitijih ljudskih sudbina. Ovaj muzički pravac razvio se pod raznim uticajima, uključujući bluz i regtajm, uz dosta improvizacije i različite interpretacije američke i evropske klasične muzike, ukrštene sa afričkim narodnim pesmama i uticajima zapadnoafričke kulture koju su u SAD doneli robovi.
Danas vam predstavljamo nekoliko nezaobilaznih destinacija za ljubitelje džeza, gradova koje je ovaj jedinstveni pravac u neku ruku obojio i obeležio, na najbolji mogući način.
Nju Orleans
Grad na jugu SAD, Nju Orleans, poznat i kao „The Big Easy“ zbog svoje opuštene atmosfere, neosporna je kolevka džeza i mesto na koje ljubitelji istog idu gotovo kao na hodočašće. Smatra se da je džez nastao baš ovde, krajem 19. veka i početkom 20. veka, kada su se u gradu u Luizijani različite kulture i muzički izrazi pomešali na jedinstven način.
Ovde se i danas oseća pulsiranje džeza na svakom koraku. Njegova francuska četvrt (“French Quarter”) nudi spektakularnu scenu sa brojnim klubovima, uličnim sviračima i tradicionalnim džezom. Preservation Hall je legendarni klub u kojem možete čuti izvođače koji čuvaju autentičan gradski zvuk. Svake godine, Jazz & Heritage Festival privlači hiljade posetilaca i najpoznatije džez izvođače iz celog sveta.
Njujork
“Velika jabuka” je nezvanični svetski epicentar džeza. Gradski klubovi nude široku paletu džez stilova, od klasičnog, preko svinga pa do modernog i avangardnog džeza.
Klubovi poput Blue Note, Dizzy, Birdland i Smoke Jazz Klub ugostili su neka od najvećih imena u džezu, i to često na intimnim nastupima. Njujork, poput Nju Orleansa, takođe ima bogatu džez istoriju, koja i danas živi u Harlemu, gde se nalaze legendarni teatar Apolo, kao i Cotton Club u kom su nastupali velikani poput Djuk Elingotona i Ele Ficdžerald.
Danas se u gradu i dalje može slušati izuzetan džez, kako po klubovima tako i na brojnim festivalima od kojih je najpoznatiji Winter jazz fest.
Havana
Kuba ima posebnu, duboko ukorenjenu džez tradiciju koja se prelepo meša sa afro-kubanskim ritmovima. Zbog toga, Havana nudi autentično džez iskustvo a svaka poseta ovom gradu biće obojena nezaboravnim zvucima.
Ljubitelji džeza trebalo bi da svoju posetu planiraju januara, kada se u starom gradu održava renomirani Havana džez festival, na kom se okupljaju vrhunski izvođači iz celog sveta. Klubovi poput Havana Jazz Cluba i La Zorra y El Cuervo pružaju priliku za slušanje džeza u prelepim intimnim prostorima. Džez je često i sastavni deo muzičkih performansa na kubanskim ulicama, ali i deo kubanske kulture koju neguju njeni strastveni muzičari.
Pariz
Kada se radi o starom kontinentu, Pariz je igrao ključnu ulogu u popularizaciji žanra i generalno u evropskoj džez istoriji. Umetnici su se okupljali u kvartu Saint-Germain-des-Prés, a Le Caveau de la Huchette je klub sa dugom tradicijom gde su zagarantovani odlični nastupi ali i prilika za đuskanje do zore. Ovo mesto preporučljivo je posetiti zbog fenomenalne atmosfere, čak i ako niste ljubitelj džeza.
Tokio
Pre nego što je postao poznati pisac slavni Haruki Marakami radio je u džez baru upravo u prestonici Japana. Tokio je dom brojnim džez klubovima i muzičkim barovima, a japanski ljubitelji džeza su strastveni i odani. Klubovi kao što su Cotton Club i Blue Note Tokyo redovno dočekuju svetske džez zvezde. Ovde ćete posvedočiti jedinstvenoj džez sceni sa istočnjačkim tvistom jer japanski džezeri rado spajaju džez elemente sa tradicionalnom japanskom muzikom.
Autor teksta: N. K.
Preuzmite android aplikaciju.