Света река древних Египћана и према мишљењу многих најдужа река на свету, вековима представља центар интересовања научника, истраживача, али и бројних туриста.
Обавијен велом мистерије, Нил попут магнета привлачи туристе који са свих делова земаљске кугле долазе да летују у познатим египатским летовалиштима, као што су Хуграда и Шарм ел Шеик.
То не треба да изненади с обзиром на велики утицај који је ова моћна река имала на египатски народ и његов живот кроз историју.
Нил – најдужа река на свету?
Нил је у уџбеницима 20. века носио епитет најдуже реке на свету. Међутим, географи још полемишу да ли тај статус припада реци Амазон у Јужној Америци или управо Нилу.
Због тога што чак ни савременим технологијама није лако утврдити променљиву дужину реке, поготово у равницама, за Нил се углавном каже да је једна од две најдуже реке на свету.
Тако је дискутабилан и прецизан податак о дужини њеног тока. У неким извоима се за дужину узима 6.650 км, а негде се наводи двеста километара више – око 6.850 км.
Извором Нила сматра се можда најлепше афричко језеро – Викторијино језеро у Уганди, одакле ова река тече према северу кроз Сахару све док се не улије у Средоземно море. Протиче кроз чак 11 земаља – Танзанију, Уганду, Руанду, Бурунди, Демократску Републику Конго, Кенију, Етиопију, Еритреју, Јужни Судан, Судан и, на крају, Египат.
Муљ Нила је укротио Сахару
Није тајна да је Нил од античког доба представљао извор живота и свету реку Египта. Међутим, док су древни Египћани у његовом изливању видели мистично чудо и промисао богова, савремена наука је открила нешто сасвим друго.
Чињеница је да Нил у свом вијугавом току кроз Египат мења слој пустиње Сахаре дуж својих обала. Овај контраст је видљив чак из свемира, што показују и сателитски снимци: док дугачка зелена оаза прати реку, окружује је једнолично и неплодно пространство пустиње.
Река Нил као чвориште живота
Река Нил није чудесно утицала само на живот људи на својим обалама. Многе животињске и биљне врсте дугују свој опстанак управо њеном дугачком и плодоносном току.
Дуж Белог Нила налазе се тропске прашуме пуне биљака као што су банана, бамбус или кафа. На њих се настављају мештовите шуме, саване, а вегетација слаби како се иде ка северу.
Једна од најпознатијих биљака је свакако папирус, од које су древни Египћани правили папир, али и одећу, различите простирке, једра и друге корисне предмете и ствари.
Што се животињског света тиче, и он је изузетно богат и разноврстан. Нил је природно станиште великог броја риба, укључујући морске мрене, сома, јегуље и многе друге врсте. Поред реке живи и мноштво птица, али и гмизаваца, од којих су свакако најзанимљивије кобре и црне мамбе.
Ипак, може се рећи да статус “најпознатије животиње” Нила сасвим извесно носи нилски коњ, који насељава већи део реке и расте до 4 и по метра у дужину и метар и по у висину (до рамена).
Постоји више од једног Нила
Пре свега постоје две велике гране Нила – Плави Нил и Бели Нил. Бели Нил долази из екваторијалне Африке, из Викторијиног језера, а Плави из Етиопије, из језера Тана.
Иако се Викторијино језеро узима за извор Белог Нила, неоспорно је да оно има реке из којих се напаја и које чине Нил.
Најдаља од ових река је Рувиронза, горња грана реке Кагера. Занимљиво је да Кагера тече 690 километара пре него што се улије у Викторијино језеро.
Када се узме у обзир овај податак, не треба да изненади зашто географи широм света воде расправу о „правој“ дужини Нила.
Премда се увек говори о Плавом и Белом Нилу, веома је важно поменути да Бели Нил не носи тај назив дуж целог свог тока.
Наиме, кад напусти Викторијино језеро назива се Викторијиним Нилом. Одатле тече неких 500 километара кроз Кјога језеро док не стигне до Албертовог језера.
Кад напусти Албертово језеро носи назив – Албертов Нил. У свом току кроз Судан познат је као Горски Нил. На ушћу са реком Бар-ел Газел постаје Бели Нил. Тек пошто се код Катрума споји са Плавим Нилом, постаје једноставно – Нил.
Научници су вековима трагали за извором Нила
Није познато да ли је древни народ Египта успео да открије извор своје чудесне реке Нил.
По писаним траговима које су оставили како Египћани, тако и Грци и Римљани, сазнајемо да су постојали бројни безуспешни покушаји да се извор Нила пронађе. Управо због тога, Нил је често у старогрчкој и римској уметности приказиван као бог са скривеним лицем.
Претпоставља се да су још стари Египћани успели да дођу до извора Плавог Нила, док је извор Белог Нила, упркос многим научним експедицијама, остао мистерија вековима.
Открићу тајне су се приближили британски научници када су у 19. веку открили Викторијино језеро.
Међутим, потрага за извором Белог Нила се ту не завршава. Нил почиње и пре Викторијиног језера, мада не постоји јединствено мишљење где тачно. У научном свету највећу сагласност добија тврдња да је река Кагера, тачније њена горња грана Рувиронза извориште Нила.
Нил – кућа бога крокодила Собека
Плодоносне поплаве Нила стари Египћани су доживљавали као божански дар, пре свега имајући на уму једног бога – Собека. Собек је поштован као бог крокодил, бог воде и поплава, а Нил је био његов дом.
О томе колико се древни египатски народ клањао овом божанству сведоче и храмови необичне лепоте Ком Омбо и Крокодилополис у данашњем граду Фајуму. У Ком Омбу у Горњем Египту су чак пронађене хиљаде мумифицираних крокодила.
У староегипатској уметности Собек је представљан као крокодил или човек са главом крокодила. Народ је сматрао да је Собек доносилац плодне земље и поплава, те су због тога и крокодили важили за свете животиње.
Иако су се много плашили, занимљиво је да су древни Египћани веровали да је бити поједен од стране крокодила “срећна смрт“.
Крстарење Нилом као атракција
Туристи из целог света долазе у Египат неретко само са једним циљем – да крстаре Нилом. Мали или велики бродови, краће и дуже туре које крећу из Луксора, Каира или пак Асуана сматрају се можда највећом туристичком атракцијом, и то не без разлога.
Крстарење Нилом је идеална прилика да се упознају природне лепоте дуж обала, али и посете бројне историјске знаменитости, попут велелепних храмова Луксор, Карнак, Ком Омбо, Едфу и Абу Симбел.
О популарности крстарења сведочи и податак да већина хотела у летовалиштима на Црвеном мору има у својој понуди организоване туре са трансферима до Луксора. Уколико се одлучите да летујете у Хургади, Дахабу или Шарм ел Шеику, распитајте се о ценама и терминима крстарења.
Бројни луксузни хотели на плажи као што је, рецимо, Sentido Palm Royal (Хургада), па и они ниже категорије, попут хотела Coral Hills (Шарм ел Шеик) организују трансфер до Луксора, одакле се можете отиснути водама магичног Нила.
Преузмите андроид апликацију.