Početna > Biznis
Biznis

Nestašica junadi u Evropi

Zbog posta i visokih cena, potrošnja junetine u Srbiji pala za trećinu, očekuje se rast prometa pred turističku sezonu kada na evropskom tržištu i u regionu vlada totalna nestašica za utovljenom junadi i ovom vrstom mesa.
Foto: Unsplash/chris_robert

Primer za to je i podatak da je Poljska, kao veliki uzgajivač, počela da uvozi živu junad što je do sada nezapamćeno. Sve ovo ponovo će podići cene, što ide naruku ovom sektoru u Srbiji. Iz udruženju „Agroprofit” navode da su ovo signali da treba ostati u ovom poslu iako izvoz u Albaniju, što se očekivalo, još nije realizovan jer kupac iz te zemlje pokušava da snizi cenu.

„Ponuda kvalitetne utovljene junadi u Srbiji se smanjuje. Prošle nedelje, posle zastoja, tržište se otvorilo, iako još nije počela nabavka junećeg mesa za turističku sezonu“ kažu u ovom udruženju.

Napominju da su odgajivači tovnih rasa koji su prihvatili preporuku udruženja „Agroprofit” zadovoljni savetom da sačekaju sa prodajom dok kupci nude niske cene, jer misle da će zabrana izvoza žitarica na to uticati. Sa cenom od 2,8 evra po kilogramu žive vage oni se uglavnom uklapaju u troškove.

Čedomir Keco, predstavnik ovog udruženja navodi da zbog odmeravanja našeg tržišta kompanija „Kazazi” iz Albanije još nije počela otkup, a broj junadi koji je za njih bio namenjen je znatno smanjen. Oni nisu bili zadovoljni ponuđenom aktuelnom cenom za proteklu nedelju od 2,8 evra za kilogram.

Istraživanje tržišta, koje redovno sprovodi „Agroprofit”, pokazuje da u regionu i u Evropi ima sve manje utovljene junadi i teladi za tov i da je u ovim zemljama cena povećana sa 2,8 do 3,10 evra po kilogramu. I dalje se najviše traži teža junad, a glavni kupci su Liban, Izrael, Libija i Italija.

Strateške rezerve oborile cene nafte

Preuzmite android aplikaciju.