“Moj debeli lade, zašto ljudi rade?“ Ne morate biti u ovom fazonu da biste se obradovali slobodnim danima koji vam sleduju. A još ako su vam ti dani zakonom propisani, sreća je neopisivo velika.
Iako često znamo da nam nešto sleduje, da nekim danima u Srbiji skoro niko ne radi, obično nismo najsigurniji kojim to danima nećemo morati da radimo.
Kako bismo vam rešili nedoumice, ispisali smo vam spisak svih praznika u narednoj godini, kako državnih, tako i verskih, koji se smatraju neradnim danima.
Nova godina (1, 2. i 3. januar) – Iako se sva tri dana smatraju neradnim, obično su neradni samo 1. i 2. januar.
Božić (7. januar) – Jedan od najvažnijih hrišćanskih praznika kod nas, neradan.
Sveti Sava (27. januara) – Ovo je verski praznik koji praznujemo radno. Poseban je po tome što se na taj dan, u čast prvog srpskog prosvetitelja, u školama organizuju priredbe.
Dan državnosti (15. i 16. februar) – Dan koji se obeležava u sećanje na zbor u Orašcu 1804. godine, kojim je podignut Prvi srpski ustanak, ali i dan koji se proslavlja kao Dan ustavnosti Srbije u sećanje na 1835. godinu i usvojen prvi Ustav Knjaževstva Srbije, tj. Sretenjski ustav. Neradni dani u Srbiji.
Katolički uskršnji praznici (7, 8, 9, i 10. april) – Poznato je da katolički Uskrs pada 13 dana ranije pre pravoslavnog, ove godine to će biti u gore navedenim datumima. Neradni dani za sve one koji su katoličke veroispovesti.
Vaskršnji praznici (14, 15, 16, i 17. april) – Najradosniji hrišćanski praznik o kome ne treba ništa posebno reći. Državne institucije ne rade od Velikog petka do Velikog ponedeljka.
Ramazanski bajram (21. april) – Neradan dan za pripadnike islamske zajednice.
Dan sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu (22. april) – Praznuje se radno.
Praznik rada (1. i 2. maj) – Obično se samo 1. maj praznuje neradno, dok samo retki i 2. maj obeležavaju na isti način. Dan rada je jedan od najraširenijih praznika na čitavoj planeti, praznuje se u znak sećanja na radničke demonstracije održane u Čikagu 1886. godine.
Dan pobede (9. maj) – Dan pobede je dana kada je nacistička Nemačka potpisala kapitulaciju u Drugom svetskom ratu, međutim, iako ga obeležavamo, ovaj praznik praznujemo radno.
Vidovdan (28. jun) – Verski praznik koji se vezuje za Kosovski boj i stradanje kneza Lazara. Praznujemo ga radno uz pevanje rodoljubivih pesama i sećanje na velikane naše istorije, Miloša Obilića i kneza Lazara.
Kurbanski bajram (28. jun) – Neradan dan za pripadnike islamske veroispovesti.
Jom Kipur (25. septembar) – Neradan dan za pripadnike jevrejske zajednice. U pitanju je Dan očišćenja ili Dan pomirenja, koji se obeležava strogim postom i odlaženjem u Sinagogu.
Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu (21. oktobar) – Ovaj datum praznujemo radno.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu (11. novembar) – Sećanje na datum kada su 11. novembra 1918. godine Sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time je došlo do kraja Prvog svetskog rata. Na ovaj datum često ćete videti simbol cveta Natalijina Ramonda, poznatog kao cveta “feniks“. Praznuje se neradno.
Katolički Božić (25. decembra) – Pada svake godine na isti datum i svi katolički vernici slobodni su na ovaj datum.
Naravno, na koji god datum da vam pada krsna slava, zakonom se podrazumeva da tog dana ne morate otići na svoje radno mesto.
Ko su 1.300 kaplara i zašto jedna novosadska ulica nosi njihovo ime?
Preuzmite android aplikaciju.