Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Неочекивани нежељени ефекти ласерског уклањања длачица

Недовољно високи нивои ласерске енергије могу имати супротан ефекат од онога што се жели постићи.
Фото: Pixabay/MurrrPhoto

Ласерском епилацијом њихов раст се може смањити и до 90 одсто, а за такав ефекат потребно је доследно ићи на прописане третмане, који могу да потрају шест до осам месеци.

За различите тонове коже користе се различита подешавања ласера, а најбољи резултати се постижу код људи са светлом кожом и тамном косом.

Највећу ефикасност пружају професионални третмани.

Међутим, како ласерски и други третмани постају све популарнији и како се практична технолошка решења све више развијају, данас се многе естетске процедуре могу изводити у сопственом купатилу, користећи кућне високотехнолошке уређаје, за којима је потражња у сталном порасту.

Интересовање за ласерске уређаје који уклањају длаке је у порасту. Као и код сваког третмана, и овде је потребан опрез, јер су могући нежељени ефекти.

Паметно је прво тестирати кућни уређај на скривеном делу коже.

Уместо да нестају длаке расту

Најгоре је потпуно супротно од онога што се жели постићи – уместо уклањања длачица, могуће је стимулисати њихов раст.

Како се то дешава?

Генерално, ласерско уклањање длака је веома безбедно и већина људи га добро толерише, али неки уређаји могу да изазову одређене проблеме код појединаца.

Овакви уређаји не испоручују толико енергије колико се емитује током професионалног третмана. А пошто емитују ниже нивое енергије, неки од њих заправо могу да стимулишу раст длака, па се на третираном подручју може видети више светлих длачица. Ово је, наравно, сасвим супротно од онога што је циљ епилације.

Неке таласне дужине можда нису безбедне за одређене типове коже. Због тога препоручује да тестирате кућни уређај на малом, скривеном делу коже пре прве употребе.

Затим сачекајте неколико недеља и ако нема лоших симптома, уређај је вероватно сигуран за употребу на већој површини коже.

Ипак, ако је могуће, увек је боље држати се професионалног лечења, каже докторка, јер је вероватноћа било каквих нежељених ефеката мања.

Дерматолог ће моћи да идентификује потенцијалне проблеме и пре него што постану проблеми и прилагоди услугу потребама клијента.

Уобичајени нежељени ефекти након ласерског уклањања длака су углавном благи и пролазни.

То су црвенило и иритација коже, осетљивост, пецкање и благи оток, који се смањују у року од неколико сати.

Понекад се кожа може и благо љуштити, а могуће су и пролазне благе промене у боји коже. Ређе се могу јавити опекотине и пликови, углавном код неправилно спроведених третмана.

На знакове инфекције треба контактирати лекара.

Не функционише за све и не мора да буде трајно

Људи често мисле да је ласерско уклањање длака трајно, али то није тако. За почетак, не ради на свим типовима косе; неће имати ефекта на веома светле, беле и седе длаке. Разлог лежи у томе што ласер не делује на косу, већ на боју. Он циља на пигмент, па ако коса није довољно тамна да ласер региструје свој пигмент, онда неће имати шта да гађа.

Ласер треба прилагодити тону коже, ради сигурности и ефекта, јер није битно да ли длаке расту на тамнијој или светлијој кожи.

Чак и ако имате довољно тамних длака и светлије коже, не бисте требали очекивати да ћете их трајно уклонити. Како каже докторка, боље је рећи да је у питању ласерско смањење броја длачица, него њихово уклањање, јер је могуће да оно неће бити потпуно и трајно. Због тога је обично потребно одржавање једном годишње након завршетка почетног циклуса лечења.

Pet trikova da preplanuli ten održite i nakon leta

Преузмите андроид апликацију.