Početna > Srbija
Srbija

Nemanja Starović: Zašto je usvajanje Deklaracije o Vojvodini neophodno u ovom trenutku

Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja gost emisije Pravi ugao, autorke Ljubice Gojgić na prvom programu RTV-a, govorio je o usvajanju Deklaracije o Vojvodini i zašto je to neophodno u ovom trenutku.
Foto: Tanjug/Rade Prelić

Deklaracija o Vojvodini usvojena „narodnom aklamacijom“ na skupu na Sretenje u Sremskoj Mitrovici, a uz dogovor sa Savezom vojvođanskih Mađara, biće usvojena i u Narodnoj skupštini.

U uvodnom delu teksta Deklaracije o Vojvodini navodi se „Najnoviji događaji u severnoj srpskoj pokrajini, oživljavanje separatističkih ideja i pokreta, javno zagovaranje ideja o „vojvođanskoj naciji“, jeziku i pravoslavnoj crkvi, te najava donošenja nekakve „Vojvođanske platforme“, obavezuju nas da aktivnim delovanjem u društvenoj i političkoj sferi zaštitimo teritorijalni integritet i celovitost srpske države“.

Na pitanje ko zagovara taj separatizam, da li je deklaracija odbrana Vojvodine i Srbije ili odbrana Srpske napredne stranke, Nemanja Starović ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i član SNS-a navodi „Deklaracija proistekla kao politički odgovor na političke pojave koje smo uočili i koje nas zabrinjavaju. Svedočimo da se stvaraju se društveni procepi, kroz koje pomaljaju glave nosioci onih veoma opasnih i zabrinjavajućih političkih ideja koje nazivamo autonomaštvom i imaju elemente separatizma.“

On je rekao da smo nakon tragedije imali prve velike demonstracije, izliv nekakvog nezadovoljstva i besa, nažalost i nasilja u jednoj određenoj meri.

„Jedan od predvodnika tih demonstracija je nekadašnji političar Goran Ješić koji je otvoreno komentarisao da Vojvodina zavređuje pozivni broj +384, i govori da se priprema nekakva Vojvođanska platforma. I ima tu čitav niz ljudi koji imaju uticaj na organizaciju protesta koji zagovaraju slične ideje i ja to ne bi nipodaštavao“, rekao je Starović.

Peticija da put Novi Sad – Loznica ponese ime Svetozara Miletića sada dostupna i „online“

 

Preuzmite android aplikaciju.