Nemački sud saopštio je danas da korisnici Fejsbuka, čiji su podaci nezakonito mogli da budu korišćeni tokom 2018. i 2019. godine, imaju pravo na odštetu.
Savezni sud pravde (BGH) presudio je da je gubitak kontrole nad nečijim podacima na mreži osnov za odštetu i to bez dokazivanja konkretnih finansijskih gubitaka, preneo je Rojters.
Agencija podeća da je hiljade korisnika Fejsbuka u Nemačkoj tražilo odštetu od kompanije Meta zbog nedovoljne zaštite njihovih podataka, nakon što je bilo moguće da nepoznata treća strana pristupi korisničkim nalozima.
Tužbe proizilaze iz kršenja privatnosti podataka 2021. godine, zbog mogućeg korišćenja putem funkcije pretraživanja prijatelja na Fejsbuku.
Niži sud u Kelnu načelno je odbacio tužbu, ali sada će morati da je preispita odnosno da utvrdi da li su uslovi korišćenja Fejsbuka bili transparentni i razumljivi, kao i to da li su korisnici dobrovoljno pristali na korišćenje njihovih podataka.
Tužilac je tražio odštetu od 1.000 evra, ali je savezni sud saopštio da bi oko 100 evra bila prikladna suma u postupcima bez dokazivanja o finansijskom gubitku.
Meta je ranije odbila da isplati odštetu uz obrazloženje da oštećeni nisu mogli da dokažu konkretnu štetu.
Otprilike šest miliona ljudi u Nemačkoj je pogođeno ovim curenjem podataka, navodi Rojters.
Borelj: Nadam se da će članice EU dozvoliti Ukrajini da koriste rakete dugog dometa
Preuzmite android aplikaciju.