Више од три године након почетка сукоба у Украјини, енергетска сигурност Европе и даље је крхка. Амерички течни природни гас (ЛНГ) помогао је да се попуни мањак у снабдевању током енергетске кризе 2022–2023.

Руководиоци великих предузећа у ЕУ почели су после промене политике САД да изговарају оно што би пре само годину дана било незамисливо – да би увоз дела руског гаса, укључујући оног од Гаспрома, могао бити добра идеја. То би захтевало још једну велику промену политике, с обзиром на то да је ЕУ обећала да оконча увоз руске енергије до 2027, преноси Национални енергетски комитет Србије.
Европа има ограничене могућности. Преговори са ЛНГ дивом Катаром о додатним количинама гаса су застали, а иако је коришћење обновљивих извора убрзано, стопа раста није довољно брза да би ЕУ могла да буде сигурна.
„Ако дође до разумног мира у Украјини, могли бисмо да се вратимо на проток од 60 милијарди кубика, можда 70 годишње, укључујуци ЛНГ“, рекао је Дидиер Холлеауx, извршни председник француске компаије Енгие.
Шеф француског енергетског дива ТоталЕнергиес, Патрик Поyане, упозорио је Европу да се превише не ослања на амерички гас.
„Морамо се диверсификовати, имати више праваца, не ослањати се само на један или два”, рекао је Поуане. Тотал извози велике количине америчког ЛНГ-а, али и руски ЛНГ из приватне фирме Новатек. Европа се никада неће вратити на увоз од 150 милијарди кубика из Русије као пре рата, али би се он кладио на можда 70 милијарди.
Преузмите андроид апликацију.