Немачка планира да уведе посебну индустријску тарифу за цену струје у износу од 0,05 до 0,09 евра по киловат сату како би повећала конкурентност и одупрла се америчким и кинеским субвенцијама, преноси данас бриселски портал Еурацтив.
Електрична енергија је скупа у Немачкој – једна студија Фраунхофер института утврдила је да је рачун немачких компанија за струју у просеку више него двоструко већи у односу на њихове конкуренте у САД и Кини.
Електрична енергија је кључни инпут за неколико зелених технологија, попут производње полисиликона, главног материјала у производњи соларних панела.
Суочена са новим америчким законом који, између осталог, обезбеђује субвенције компанијама које унапређују зелене технологије а послују на подручју САД, као и с ниским ценама струје у Кини, Немачка се сада спрема да „узврати ударац“, пише Еурактив.
Немачки министар привреде и климатске акције Роберт Хабек рекао је у понедељак да би „предности постројења за обновљиву енергију, која производе струју по цени од 0,05 до 0,09 евра по киловат сату“ требало да буду пренете на компаније, у зависности од „географских околности“.
Иако су подаци о ценама струје у Кини ретки, представници соларне индустрије наводе да Пекинг држи цену електричне енергије за своју индустрију производње соларних панела на око 0.07 евра по киловат сату.
Biće dovoljno svih energenata, uspeli da cene struje i gasa budu najniže u Evropi
Преузмите андроид апликацију.