Početna > Biznis
Biznis

Nemačka uskoro kreće da vadi litijum i pravi baterije

Nemačka ima najveće rezerve litijum-karbonata u Evropi, oko 16 miliona tona, što je dovoljno da se proizvedu baterije za više od 400 miliona elektro-automobila.
Foto: Unsplash/dominik_photography

Nemačka raspolaže najvećim rezervama litijuma u Evropi i sprema se za kompletnu ekološku eksploataciju. To bi uskoro moglo da uzdrma tržište litijuma koji se iz rudnika i slanih jezera dobija na veoma “prljav” način.

Nemačka je oduvek važila za zemlju siromašnu sirovinama, ali sada više ne: u njenim termalnim vodama duboko ispod površine tla, nalaze se najveće rezerve litijuma u Evropi.

Reč je, za sada, pre svega o rezervama u takozvanom Rovu gornje Rajne (Oberrheingraben) na jugozapadu Nemačke, na potezu od Bazela do Frankfurta, dužine 300 i širine 30-40 kilometara – na dubini od 3 do 5 kilometara.

Po procenama nemačkih naučnika, radi se o rezervama ekvivalentnim 16 miliona tona litijum-karbonata, dakle litijuma koji se traži za baterije. To su količine koje su dovoljne za baterije više od 400 miliona elektro-automobila, piše “Dojče vele”.

Prema podacima Nemačkog instituta za geologiju i prirodne resurse (BGR), vode u ovom regionu sadrže između 200 i 400 miligrama litijuma po litru, uporedivo sa nekim slanim jezerima u Južnoj Americi.

Termalne vode ispod Rajne se odavno koriste u geotermalnim elektranama, a znalo se da sadrže i dosta litijuma, ali taj laki metal dobio je na značaju tek poslednjih godina, na početku ere baterija za elektro-automobile.

 

O sve manjim svetskim zalihama nafte pročitajte ovde.

Preuzmite android aplikaciju.