Почетна > Србија
Србија

Немачка сумња да ће Србија увести санкције Русији

Москва активно повећава напетост на Западном Балкану, а немачка влада жели томе енергичније да се супротстави. Србија у томе добија кључну улогу, оцењује немачка штампа.
Фото: PrtSc/RTS Sajt/YouTube

У минхенском дневном листу Зидојче цајтунг, аутори Паул-Антон Кригер и Тобијас Цик баве се појачаном немачком спољнополитичком активношћу на Балкану. У фокусу те активности, констатује се у чланку – је Србија.

Већ у уводној напомени аутори пишу да је руска инвазија у Украјини вратила западнобалкански регион у фокус немачке спољне политике, те да је пре свега дипломатска жижа на Србији која, „с њеном блискошћу са Москвом, има кључну улогу“, преноси Дојче веле.

Аутори подсећају да се Босна и Херцеговина, Косово и Србија не могу пожалити на мањак високо рангираних посетилаца, јер је у марту у те три земље долазила немачка шефица дипломатије Анелена Бербок, са исте руте се управо вратила министарка одбране Кристине Ламбрехт, док се канцелар Олаф Шолц најавио, за сада без датума.

„У Берлину се каже да је најкасније од руског запоседања Крима и источне Украјине године 2014, западнобалкански регион позорница све тврђег одмеравања снага са Москвом. Кремљу је наводно на почетку било стало само до тога да сузбије НАТО, али је одавно употребио сва расположива средства за утицај, од корупције, преко партија и цркве, све до учешћа у критичној инфраструктури и енергетске зависности, а како би поткопао приближавање Европској унији. Али, Москва сада активно повећава напетост и томе немачка влада жели енергичније да се супротстави и активно погура европске интеграције“.

Немачки аутори подсећају да је, приликом недавне посете српског председника Александра Вучића Берлину, немачки канцелар Шолц изричито нагласио европску перспективу западнобалканских земаља. „Србија у томе добија кључну улогу, не само јер је са осам милиона становника највећа и економски најјача земља, већ и зато што управо поново изабрани Вучић није само следио циљ приступања своје земље Европској унији, већ је увек неговао и сопствени однос са руским шефом државе Владимиром Путином.“

Аутори текста у листу Зидојче цајтунг констатују да је проценат заговорника приступања Европској унији у Србији на историјском минимуму, али да се булеварски листови у земљи окрећу донекле критичком односу према Москви. У тексту се даје и оцена да је мало вероватно да ће Београд увести санкције Москви као што то тражи Берлин, али и да се Србија придружила резолуцији у Уједињеним нацијама која је осудила руску инвазију на Украјину.

Saracin: Nemačka želi kontinuirano angažovanje sa Srbijom

Преузмите андроид апликацију.