Nemačka je sa još četiri zemlje članice Evropske unije pokrenula inicijativu za formiranje brzih interventnih vojnih jedinica, javljaju danas nemački mediji.
Koncept predviđa dalji razvoj postojeće Borbene grupe EU u jedinice koje bi mogle „brzo i intenzivno“ da intervenišu u svim delovima sveta.
„Najnoviji događaji u Afganistanu su ponovo pokazali da EU mora da bude u stanju da interveniše robusno i brzo“, stoji u dokumentu koji su osim Nemačke potpisale i Holandija, Portugalija, Finska i Slovenija, prenosi Hina.
U dokumentu, u koji je agencija DPA imala uvid, pet zemalja predlaže da se omogući formiranje „koalicije voljnih“ i izvan okvira Člana 44 Ugovora Europske unije, koji reguliše nadležnost u slučaju intervencija, što bi omogućilo više fleksibilnosti i „modularne akcije“ kao podršku kriznom menadžmentu Brisela.
Nova jedinica brojala bi do 5.000 vojnika.
Dosadašnji koncept Borbene grupe EU predviđa dve jedinice sa po 1.500 vojnika, a sastav jedinica se menja svakih šest meseci.
Ova borbena jedinica do sada nije delovala na terenu.
O dokumentu pod nazivom „Više spremnosti, više fleksibilnosti, više saradnje – zajednički ka novom nivou kriznog menadžmenta EU“ trebalo biti da se raspravlja do sledećeg proleća.
Nemačka ministarka odbrane Annegret Kramp-Karenbauer rekla je za javni servis Dojčlandfunk da je glavna ideja predloga o reformi interventnih jedinica brža reakcija na terenu.
„Ova reforma bi omogućila prebacivanje odgovornosti na regionalne strukture što bi ubrzalo procese“, rekla je Kramp-Karenbauer.
Kako je objasnila, Savet EU bi u tom slučaju ovlastio određenu grupu članica EU koja bi preuzela vođstvo u slučaju potrebe za intervencijom.
Ona je ukazala na to da su na mnogim primerima, a posebno u slučaju evakuacije iz Kabula, pokazalo da „bez SAD, zemlje EU-a nisu tako delotvorne kako bi to želele“ i da je zato potrebno pokrenuti reforme kojima bi se „poboljšali procesi“.
Preuzmite android aplikaciju.