Početna > Biznis
Biznis

Nema jedinstvene evidencije o broju angažovanih u kućnim poslovima

Vrednost neplaćenog kućnog rada i nege u kući, kao i njihov ekonomski i društveni uticaj, donedavno su veoma često bili isključeni iz planiranja državnih budžeta i programa nacionalnih politika, ukazuje Međunarodna organizacija rada (MOR).
Foto: Unsplash/Unsplash+

U zemljama širom sveta, više od 16 milijardi sati utroši se svakog dana na kućne neplaćene poslove i negu. Ta brojka će nastaviti da raste zbog starenja ljudske populacije, upozorava MOR, i to uprkos vrlo pouzdanim procenama da bi neplaćeni rad u domaćinstvima u nekim zemljama mogao da premaši 40 odsto vrednosti njihovog BDP-a.

Kakva je situacija u Srbiji po pitanju neplaćenih kućnih poslova i koliko su ljudi koji to rade zaštićeni kao radnici?

„Ne postoji jedinstvena evidencija o broju lica koja su angažovana na ovim poslovima, a to je pre svega tako jer rade za više poslodavaca, koji su najčešće fizička lica, odnosno porodice. Rade bez prijave na socijalno osiguranje, po nekoliko dana u nedelji, i često im je ovaj rad dodatan izvor prihoda za kućni budžet. To takođe znači da država nema nikakvih prihoda od ovog rada, već da prihoduje jedino indirektno, kroz potrošnju“ navode u NALED-u, dodajući da je istraživanje pokazalo da većina naših poslodavaca za ove poslove bira radnike starosti između 30 i 50 godina, mada u pojedinim slučajevima angažuju i studente.

„Analiza pokazuje da je 279.383 domaćinstava u Srbiji angažovalo radnike za kućne i pomoćne poslove u poslednjih pet godina, odnosno da 55.877 domaćinstava u zemlji u proseku godišnje angažuje radnike na kućnim i pomoćnim poslovima (2,3 odsto od svih domaćinstava). Najčešće ih angažuju oni sa višim ili visokim obrazovanjem, pre svega iz urbanih sredina, posebno iz Beograda, dok je značajno manje poslodavaca iz istočne i južne Srbije“ navodi se u analizi NALED-a.

S druge strane, svaki četvrti građanin ne bi nikada angažovao radnike na kućnim i pomoćnim poslovima, a među njima preovlađuju oni sa osnovnim i nižim obrazovanjem, kao i penzioneri.

Kada odluče da im je potreban neko da pomogne oko kućnih poslova, poslodavci koriste različite načine da dođu do radnika. Najradije se oslanjaju na preporuku.

Uprkos sankcijama profit Sberbanke u prvih devet meseci 11,61 milijarda evra

Preuzmite android aplikaciju.