Početna > Srbija
Srbija

Nekršteni dani – kada počinju i šta predstavljaju?

Iako danas u urbanim gradovima, poput našeg, većina ljudi ne veruje u legende i predanja, negde u unutrašnjosti Srbije u malim varošicama stanovnici i dalje strahuju zbog fenomena o kome ćemo vam sada pisati. U pitanju su nekršteni dani!
Foto: Gradske info

Oni traju od 10. januara pa sve do Bogojavljanja.

Prema verovanju u pitanju je period godine u kome Isus Hristos još uvek nije bio kršten, te otuda i naziv nekršteni dani.

Legenda kaže da je u ovom periodu zemlja otvorena tako da za to vreme đavoli i mrtvi mogu slobodno da izlaze i obitavaju sa nama. Međutim, oni to ne mogu preko dana, već samo u periodu kada padne mrak, do prvog sunčevog zraka.

Zbog toga naš narod u ovom periodu ne izlazi iz kuće po noći, a ako baš mora da izađe sa sobom ponese krst za zaštitu.

Narodna verovanja kažu ovi dani nisu dobri ni za rađanje, te da će dete biti bolešljivo ukoliko se rodi u ovom periodu.

Smatra se da su koledari koji su išli od kuće do kuće, pevali i tražili priloge zapravo bili ti koji su terali nečiste sile.

Današnji vernici ne veruju toliko isključivo u nesreću i nevolju koju donose nekršteni dani, ali se pridržavaju običaja da se u ovom periodu ne posti, pa čak ni sredom, ni petkom!

Jedini posan dan u ovom periodu jeste Krstovdan koji pada uoči Bogojavljanja.

Ukoliko je i tačno da za vreme nekrštenih dana izlaze mračne sile, ništa se ne brinite, verovanje je da će muzika, smeh i radovanje oterati nečastive sile.

A toga nam, makar, nikada ne manjka.

Priča o Sabornoj crkvi u Novom Sadu i najstarijem novosadskom spomeniku

Preuzmite android aplikaciju.