Неколико популарних одредишта у Европи више нису у потпуности отворена за туристе, јер је претеран број посетилаца оптеретио та места, а локално становништво се жали на буку и ограничен простор за шетњу.
Зато су власти широм Европе већ сада донеле рестриктивне мере како би спречиле преоптерећеност ових одредишта. Према подацима које је објавио „Форбс”, а преноси сајт „Шенген виза инфо”, ова места која су иначе проглашена светском културном баштином све ће мање бити отворена за посетиоце и већ се траже модели по којима ће се туристи примати.
Ограничења, наводи се, могу варирати, будући да су неке дестинације увеле време посета, док су друге ограничиле број кревета доступних туристима. Први на листи је тако аустријски градић Халштат, иначе проглашен Унесковом светском баштином.
Годишње привуче више од милион туриста, али ове године због протеста мештана више неће бити толико отворен за туризам. Пре пандемије ковида 19, милиони људи су посећивали Халштат сваке године, а био је посебно популаран међу туристима из источне и југоисточне Азије. Приказан је у корејској ТВ емисији 2006. године, а реплика града изграђена је у кинеском граду Хуејџоу 2011. године.
Сматра се да је аустријска дестинација била инспирација за измишљено село Арендел у популарном „Дизнијевом” филму „Залеђено краљевство”. Сада број туриста поново расте, те град покушава да обузда прекомерни туризам.
„Како би сузбио туризам, Халштат је већ увео дневна ограничења броја аутобуса и аутомобила који могу ући у град“ преносе медији и додају да сличан проблем постоји и са Салзбургом. И многи француски градови су увели ограничење броја туриста јер су та одредишта преплављена посетиоцима.
Према „Форбсу”, у Паризу, најпознатијем одредишту у Европи, на сваког становника долази девет туриста, док је у Марсељу на снагу ступило ограничење броја посетилаца. Познати сајт за некретнине саопштава да Париз, Лион и Марсељ имају и до 10 милијарди прегледа на овом сајту и да интересовање туриста непрекидно расте.
Високо је рангиран и италијански град Портофино, који има само 400 становника, али и на хиљаде туриста током целе године. Већ сада су постављене зоне на којима је забрањено фотографисање, а сви који на тим местима бораве у одређеним периодима дана и ноћи могу бити кажњени новчаном казном до 270 евра.
Венеција, са друге стране, има неке забране које се односе на крузере, јер се град, који има 21 туристу по становнику и даље суочава с озбиљним еколошким проблемима.
И Рим је прошле године почео да уводи мере, укључујући приступ местима, попут Фонтане ди Треви и Шпанских степеница. Само прошле године је Рим посетило 26 милиона туриста.
Шпанија, која је преплављена углавном британским туристима, увела је ограничење туристичких кревета на Мајорки на 430.000. Сваке године око 12 милиона људи посети Барселону, а ова дестинација има 106 милијарди прегледа на платформи за оглашавање.
Преузмите андроид апликацију.