Почетна > Бизнис
Бизнис

ЕУ издваја 1,5 милијарди евра за трајно затварање фарми

Европска комисија одобрила је финансијска средства од 1,47 милијарди евра за планирано смањење сточног фонда у Холандији. Новац ће бити искоришћен за куповину 3.000 фарми стоке у подручјима „Натура 2000” и њихово трајно затварање.
Фото: Unsplash/Unsplash+

Холандија је иначе држава која сa релативно мало обрадиве површине остварује велику продуктивност у пољопривреди, посебно сточарству. Циљ владе у Хагу јесте смањивање емисије азота из пољопривреде у посебно загађеним подручјима, пише портал „Агрархојте”.

Како се наводи, око 500 милиона евранакнада се додељује у облику директних бесповратних средстава. Циљ је надокнадити до 100 одсто губитка пољопривредника који трајно и неповратно затворе своје фарме музних крава, свиња или живине.

Произвођачи се обавезују да неће покренути исту производњу животиња у Холандији или којој другој држави чланици ЕУ. Други, већи износ од 975 милиона евра предвиђен је за сточне фарме са највећим емисијама азота. Осим узгајивача крава, свиња и живине, могу га користити и узгајивачи телади. Како су објавили медији, пољопривредницима се, под одређеним условима, надокнађује до 120 одсто губитака.

Обавеза одустанка од сточарствa односи се и на будућег купца или корисника предметног земљишта.

Холандија је пример државе која оствaрује велику продуктивност у сточарству и пољопривреди уопште. Оваква одлука могла би да поремети европско тржиште млека али и меса у ЕУ у наредном периоду.

Осим еколошког аспекта други циљ ове одлуке могао би да буде и смањење производње. Од 2015. када су укинуте квоте за произвођаче млека дошло је до хиперпродукције, због чега су цене млека пале, а у последње време због санкција Русији произвођачима је тешко да продају сировину. Евидентно је да поремећаји већ постоје, што осећају посебно државе ван ЕУ у које су европски произвођачи последњих месеци, уз подстицаје, пласирали млеко и млечне производе по изузетно ниским ценама.

Својевремено, пре седам-осам година у ЕУ су постојали и негативни бонуси на производњу вишка млека. Произвођачи који су пробијали месечне квоте плаћали су негативне пенале.

Stočarska proizvodnja u Srbiji pala za 60 odsto

Преузмите андроид апликацију.