Probudili smo se, a imamo osećaj kao da nismo oka sklopili!
Stanje u kojem prolazimo kroz dan kao da i dalje spavamo, bez mogućnosti da kvalitetno razmišljamo naziva se inercija spavanja.
Ovo stanje je fiziološko stanje oštećenih kognitivnih i senzorno – motoričkih performansi koje je prisutno neposredno nakon buđenja, a tokom kog imamo smanjene sposobnosti i budnost te žarko želimo da se vratimo u krevet.
Nije poznato šta je uzrok inercije spavanja, ali se pretpostavlja da je povezano sa našim unutrašnjim satom.
Cirkadijalni ritam je jako važan kako bismo bili funkcionalni. On je zapravo biološki ritam u organizmu čoveka, koji reguliše brojne neourohumoralne procese u mozgu i na taj način kontroliše i usklađuje dnevno noćne i brojne druge funkcije svih najvažnijih organa u organizmu.
Za cirkadijalni ritam veoma je važno ponavljanje obrazaca dnevnih aktivnosti, a da bi se čovek osećao dobro ovaj ritam trebalo bi da bude stabilan. To se postiže redovnim izlaganjem dnevnoj, a naročito jutarnjoj svetlosti nakon buđenja.
Zato je jako bitno da čovek ima kvalitetan san tokom noći, u suprotnom će trošiti više vremena na izvršenje zadataka i više će biti mrzovoljan.
Isto tako, buđenje tokom dublje faze spavanja, poput REM faze, doprinosi inerciji spavanja i dovodi do jutarnje mrzovolje.
Inercija spavanja prirodni je odgovor koji može da traje od nekoliko minuta do nekoliko sati, zavisi od osobe. Prosečno je potrebno oko 30 minuta da se otkloni mrzovolja. U tome će dodatno pomoći, ukoliko imate svoju svakodnevnu rutinu, pa ćete se tako brže oraspoložiti.
Rešite se inercije spavanja
Jutarnja šetnja će u mnogome doprineti da se rešite inercije, jer sunce i prirodna svetlost su sjajni zaveznici dobrog sna tokom noći.
Magnezijum može da poveća melatonin. Kliničke studije suplementacije magnezijumom pokazale su da ovaj mineral smanjuje vreme potrebno da se zaspi, produžava celokupno trajanje sna i olakšava ranojutarnje buđenje.
Dosledne rutine spavanja su vaš saveznik
Idealan način za buđenje je nakon cele noći sna, kada se sami prirodno probudimo. Kako bi to postigli ključno je da se držimo doslednog vremena za spavanje i buđenje, čak i vikendom.
Ne odlažite alarm
Mislite da vam minut dva više sna može pomoći da se naspavate više? Ne! Odlaganje alarma će vas dodatno učiniti mrzovoljnim.
U mladosti druželjubivi, u starosti povučeni – Menja li se ličnost sa godinama?
Preuzmite android aplikaciju.