Србија је за сада наишла на разумевање већине земаља чланица Савета Европе (СЕ) да захтев Приштине за пријем у СЕ не буде на дневном реду Комитета министара, изјавила је амбасадорка у Мисији Србије при СЕ Александра Ђуровић.
Приштина је званичан захтев за пријем у Савет Европе упутила половином маја, а о томе је данас требало да расправља Комитет министара Савета Европе.
Иако је председавајући Комитета планирао да ту тачку стави на дневни ред, у српској мисији у Стразбуру за РТС су рекли да је Београд интензивим дипломатским напорима успео то да спречи, али да су процедуре такве да се до последњег тренутка неће знати да ли ће се данас о томе расправљати.
Према процедури, на почетку седнице још једном се утврђује дневни ред, а тада земље чланице могу да траже да захтев Приштине за пуноправно чланство у Савету Европе буде уврштен у расправу.
Ако Комитет министара, који чине шефови дипломатија 46 држава чланица, прихвати да се о захтеву Приштине расправља, изјашњава се Парламентара скупштина Савета Европе.
Финална одлука биће поново враћена Комитету министара, а у оба случаја потребна је двотрећинска већина.
„Иако постоји овде велики број земаља које су нажалост признале независност тзв. Косова, такође су свесни да би покретање поцедуре за чланство једног непризнатог ентитета, који не може да се сматра европском државом, самим тим ни да задовољава члан 4 Статута СЕ, уствари процесуирање једног таквог захтева отворило Пандорину кутију и за неке будуће ситуације до којих може да дође“, рекла је Ђуровић.
Преузмите андроид апликацију.