Početna > Biznis
Biznis

Neizvesna budućnost „ljubičastog zlata“

Proizvođači ulja lavande od Bugarske do Francuske strahuju ne samo zbog pada cena već i od novih propisa Evropske unije.
Foto: Unsplash/anniespratt

U Bugarskoj se završava još jedna uspešna sezona žetve lavande koja će dati nekoliko stotina tona mirisnog ulja, ali uprkos tome budućnost nekada unosnog posla danas izgleda više siva nego ljubičasta.

Prevelika globalna proizvodnja lavande poslednjih godina oborila je cene ulja koje se koristi u kozmetičkoj industriji. A bugarske destilerije sada strahuju da će novi propisi EU dodatno ugroziti njihovo poslovanje.

Ova balkanska članica EU, poznata inače po proizvodnji ružinog ulja u poslednje tri godine pretekla je Francusku i postala najveći proizvođač u svetu esencija od lavande.

Iako iz Brisela proizvođačima ovog ulja nude da se na izvesno vreme odloži primena novih propisa evro bloka koje ograničavaju prisustvo štetnih hemijskih supstanci u proizvodima sa etarskim uljima, sat polako otkucava.

Nikolaj Nenkov, šef destilerije „Galen-N”,  jedne od najvećih u Bugarskoj zabrinut je da će uskoro morati da na svoje bočice sa uljem lavande zalepi nalepnice sa vidljivim zdravstvenim upozorenjima koje mogu da odbiju kupce.

„Strahujemo da će takve mere smanjiti potrošnju ulja lavande, što bi dovelo do toga da ovaj sektor nestane u nekim regionima, što je veoma loše s obzirom da je to dugogodišnja tradicija”, kaže Nenkov za AFP.

Industrija etarskih ulja, inače, sve teže opstaje zbog niskih cena, nedostatka radne snage, klimatskih promena i štetočina, tako da planirane revizije propisa proizvođačima samo stvorile dodatnu napetost.

Od poznatih polja lavande koja okružuju Zelenikovo u centralnoj Bugarskoj, preko Grčke do francuske Provanse, proizvođači ove biljke jedinstvenog mirisa udružili su se da brane svoj proizvod od, kako kažu, nepravednih zakona koje pišu činovnici u Briselu.

Obračunajte sami visinu svoje penzije

Preuzmite android aplikaciju.