Министар пољопривреде Бранислав Недимовић отворио је јуче 16. Сајам шљива у Осечини, који је окупио око 200 излагача из Подгорине и свих крајева Србије и шире, и том приликом нагласио да су ове године прозивдођачи задовољни откупном ценом шљиве.
„Овде можете да чујете изворну информацију да ли су воћари задовољни или не. Ове године ће много отићи у конзумну шљиву, а не толико као раније у прераду, јер је цена добра“, рекао је министар и прецизирао да се за шљиву ове године може добити и 60 динара, а за ону која иде у ракију или прераду 30 или 40 динара.
На привредно-туристичкој манифестацији шљиве која слави плаво злато Подгорине могло се чути да је цена прошле године била и 20 динара, да је добар део овогдишњег рода страдао због мраза, али и да то није спречило излагаче да се окупе у великом броју.
Председник општине Никола Томић рекао је да је најважније било да воћарима омогуће да излажу производе од шљива – џем, пекмез, шљиве, суве шљиве, слатко, колач или домаћу препеченицу.
Подсетио је да се на подручју општине убере око 20 милиона килограма шљиве годишње, а и да је Осечина рекодер у пласману тог сувог воћа у Србији.
Један од излагача каже да има око 2.000 стабала, али да је касни мраз учино да остану без плодова.
„Откупна цена је одлична, снашли смо се да урадимо Сајам, да део сировине изнесемо на Сајам да би одржали традицију учешћа, а ту смо од 2006. године, једино нисмо били прошле године због епидемије“, рекао је тај излагач који је додао да ове године може да се живи од шљиве.
До сада је то било тешко, навео је он.
Интернационални каркатер Сајма дали су излагачи из Белишча у Хрватској који су на Сајму 15. пут.
И они су изостали само прошле године из добро познатих разлога, ту се како наводе осећају јако добро и имају прилику да промовишу вино Јерузалим, за које су у четвртак у Бриселу добили награду за њајбоље, као и за уље Јерузалем.
На сајму је речено да је највећи извозник шљива Агранела из Ваљева и фирма Јовановић из тог краја.
Преузмите андроид апликацију.