Такође, ова течност утиче и на поремећаје спавања.
Поред генетике, велики утицај на старење има и начин на који водимо живот, али и како се хранимо.
Воће, масна риба, природни сокови, чај и пуно воде могу колико-толико успорити брзину старења. С друге стране, наш највећи непријатељ у борби са борама, веровали или не, јесте – алкохол.
Алкохол има лош учинак на хидратацију и здравље јетре. Ваша кожа с годинама постаје тања и сувља, а алкохол, кад се конзумира у великим количинама, током времена може утицати на то да кожа изгледа старије – наводи, у недавном чланку о пићима која убрзавају старење, Ејми Гудсон, ауторка књиге „Приручник о спортској исхрани“.
Алкохол и сан
Редовно конзумирање алкохола утиче на старење, јер такође нарушава и сан.
У неколико спроведених студија доказано је да претерано уживање у алкохолу може утицати на проблеме са спавањем, а чешће се јавља код мушке популације. Недостатак сна даље утиче на брже старење.
Истраживања су такође потврдила да, уз физичке знакове старења због лошег сна, недостатак здравог сна током времена такође може да смањи нечију способност да опорави оно што се назива „егзогени стресори“.
Ти стресори укључују сунчеву светлост, одређене хемикалије које се налазе у шминки или производима за негу коже, загађиваче ваздуха и дим цигарета.
– Умерено конзумирање алкохолних пића нормално је и не би требало да ствара веће здравствене проблеме како старите. Али важно је водити рачуна о количини алкохола коју пијете – закључује Гудсонова.
Преузмите андроид апликацију.