Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Не искључујте партнера из планирања венчања

Истраживање постбрачне депресије открило је да се „тужне младе“ и „срећне младе“ разликују по томе колико су се усредсредиле на процес планирања венчања.
Фото: Pexels/Soulseeker

Када планирате венчање заједно са својим партнером, најбоље је да се упустите у радознало и нежно изношење различитих мишљења, мирне разговоре на тему ваших жеља и инсистирање на заједничком доношењу одлука.

Испитивања су показала да су младе које су планирање венчањи схватиле тај посао заједничким и тако се и понашале биле много срећније и избегле су депресију после свадбе.

Портал  PsychologyToday“ износи неколико стратегија за управљање неизвесношћу као начин да се спречи постбрачна депресија. Овом приликом представљена је стратегија прихватања менталитета „ми“ насупрот „ја“.

Истраживање постбрачне депресије открило је да се „тужне младе“ и „срећне младе“ разликују по томе колико су се усредсредиле на процес планирања венчања.

Тужне невесте су изјавиле да су се фокусирале на сопствене жеље за венчање и да су дан у потпуности посветиле себи, то је био „њихов” дан и морао је бити савршен.

Фото: Pexels/Terje Solie

Срећне невесте су, међутим, на своје венчање гледале као на заједничко искуство са младожењом, пријатељима и породицом.

Менталитет „ми“ против „мене“

Усвајање овог става је још један корак који можете предузети да заштитите себе (и свој брак) од тугаљивости после венчања. Да, венчаћете се, али ту је и друга особа укључена, па одбаците начин размишљања „мој је дан“ и прихватите мантру „наш је дан“.

Прво, укључите свог партнера. Ово може изгледати као нешто што се подразумева, али чим се прослава просидбе заврши, многе невесте почињу да планирају своје венчање и често забораве да „понесу свог партнера на путовање“.

Друштво и предрасуде су делимично криви за овај пропуст јер често добијамо поруке из поп културе да су свадбе и припема око тога само оно што се тиче младе, да младожења не би требало да брине о планирању венчања.

Важно је одбацити застареле родне норме и укључити свог партнера. Иако ће за вашег партнера бити лепо да њихова визија буде представљена на вашем венчању, сам чин укључивања и сарадње је оно што је заиста важно.

Рад са својим партнером на процесу планирања сигнализира да вам је стало до њиховог доприноса и мишљења. Уједно, заједнички рад на планирању венчања пружа добру праксу за заједничко доношење одлука, сарадњу и компромисе којих ће бити много током брака.

Причајте о својим жељама

Када сте укључили свог партнера, желећете да утврдите шта је важно или није важно за вас двоје. Можда вас и вашег партнера није брига за детаље декорације, мени или картице са написима за распоред седења.

Одлично, ниједно од вас не мора да доноси те одлуке и можда то можете делегирати некоме од родбине или пријатеља да се побрине за то.

Али, можда ваш партнер има јак однос према цвећу и жели да угради омиљене цветове своје покојне баке у ваш посебан дан.

Фото: Pexels/Asad photo maldives

Сјајно, дозволите свом партнеру да преузме вођство у избору цвећа. Или је цвеће можда важно за вас обоје. Супер, сада можете да радите заједно на стварању цветног пејзажа који обухвата жеље вас двоје.

Упркос томе колико се трудимо, планирање венчање неће увек ићи овако глатко. Ви и ваша љубав сигурно ћете имати различита мишљења о нечему.

Уместо да искључите или игноришете партнерове сугестије или захтеве, посебно ако су у супротности са вашом вибрацијом, будите радознали да сазнате „шта стоји иза захтева“ уз нежно распитивање и постављање питања.

Заједничко одлучивање

Чак и ако један партнер преузме вођство у одређеном аспекту планирања, попут цвећа или музике, оба партнера морају дати зелено светло за коначне одлуке.

То значи да нема „Жао ми је, цвећари је био потребан одговор, па сам само отишла са лалама“ или „Моја мама и ја смо разговарале о овоме пре неколико недеља и управо смо ишли на вечеру на бази шведског стола у односу на вечеру са тањирама“.

Не, никако. Све одлуке се потписују заједно. Чак и ако један партнер није у потпуности одушевљен избором, никада не би требало да буде изостављен из процеса.

Да бисте били сигурни да ви и ваш партнер планирате као „ми“, а не „ја“, важно је одредити и време за планирање венчања.

То значи ништа не одлучујте у брзини, успут или ако је неко од вас двоје нервозан. То ће вам омогућити да се усредсредите на задатак који имате и, што је још важније, да се усмерите једно на друго; без ометања и кад сте обоје „у теми“.

Roditelji iz Srbije govorili o braku nakon dolaska bebe

Преузмите андроид апликацију.