Ukoliko uočite bilo koji od ovih znakova, ostanite smireni i izbegavajte vožnju velikom brzinom.
Prenizak pritisak u gumama često je znak problema, pa je važno redovno ih proveravati svake dve nedelje, savetuje Nemački automobilski klub.
Predmeti poput eksera ili komadi razbijenog stakla mogu oštetiti gumu i postepeno je isprazniti. Takođe, istrošenost i starenje povećavaju rizik od oštećenja. Čak i ako nema vidljivih oštećenja, gume bi trebalo zameniti najkasnije nakon osam godina, navodi Revijahak.
Kako možete primetiti oštećenje guma? Nemojte se previše oslanjati na sistem za praćenje pritiska u gumama: u nekim slučajevima, probušena guma koja sporo ispušta vazduh se detektuje prekasno, a sistem registruje samo gubitak pritiska od 20 procenata. Onda vožnja više nije sigurna. Pre „velikog praska“ obično postoje neki znaci koji najavljuju da je guma probušena. Smanjen pritisak u gumama značajno utiče na ponašanje u vožnji: automobil vuče levo ili desno, upravljač reaguje „sunđerasto“.
Ako primetite bilo koji od ovih signala, ostanite smireni, izbegavajte naglu vožnju i uključite sve pokazivače pravca.
Zaustavite automobil što pažljivije, na sigurnom mestu. Nemojte naglo kočiti, jer to može dovesti do proklizavanja i zanošenja zadnjeg dela vozila.
Preuzmite android aplikaciju.