Terapeut je objasnila kako da otkrijete da li vam je položaj tela problematičan.
Nepravilno držanje, poput spuštenih ramena i pogrbljenosti, ne samo da utiče negativno na celokupan fizički izgled, već može da ima i štetne posledice po zdravlje. Pravilan način sedenja ili stajanja je od suštinskog značaja za očuvanje zdravlja kičme i života bez bolova.
Uobičajen problem današnjice je bol u donjem delu kičme, koji pogađa oko 80 odsto populacije u nekom trenutku života. Terapeut Džuli Dženings je objasnila kako da prepoznate loše držanje tela i njegov uticaj na opšte zdravstveno stanje. U suprotnom rizikujete razne zdravstvene probleme, uključujući bolove u leđima i vratu, probleme s probavom, a dugoročno može doći do ozbiljnijih posljedica koje se pogoršavaju sa starenjem.
Ona objašnjava da dugotrajna ukočenost zglobova i mišića može rezultirati smanjenom pokretljivošću, gubitkom funkcionalnosti i nezavisnosti, artritičnim oboljenjima, respiratornim bolestima, problemima s mokraćnim mehurom i cevima, te povećanim pritiskom na srce i cirkulatorni sistem.
Jednominutni test
Za proveru kvaliteta držanja, dr Dženings predlaže jednostavan test:
Naslonite potiljak na zid
Postavite pete 15 centimetara od zida
Zadnjica i ramena treba da dodiruju zid
Ako je razmak između vrata i donjeg dela leđa manji od pet centimetara od zida, to ukazuje na dobro držanje. Veći razmak sugeriše loše držanje i potencijalno zakrivljenost kičme.
Dr Dženings naglašava da nije prekasno da poboljšate držanje i preduzmete korake za umanjivanje negativnih posljdica lošeg držanja.
Vežbe za bolje držanje
Za poboljšanje držanja preporučuje se:
redovno istezanje, koje jača mišiće i povećava fleksibilnost (vežbe za leđa, vrat i gluteus)
svesno održavanje pravilnog položaja tokom sedenja (uspravno s nogama na podu, kolena pod pravim uglom, uz ravnomjerno raspoređenu težinu tela i očuvanje prirodne izvijenosti kičme.
Sedite što ćešće na podu: Jačajte mišiće, povećavajte ravnotežu i snagu donjeg dela tela
Preuzmite android aplikaciju.