Више од милијарду и по хируршких маски прошле године завршило је у океанима.
Маске помажу у спасавању људских живота током пандемије, али истовремено су се показале опасним за животиње у природи. Откако је њихово ношење на јавним местима постало обвезно, једнократне хируршке маске одбацују се на улице и плаже, па завршавају у морима, океанима, језерима и рекама.
Људи заборављају да њиховом танком заштитном слоју требају стотине година да се разгради.
– Хируршке маске неће тако скоро изаћи из употребе, а кад их бацимо, могу штетити околини и животињама – рекао је агенцији АФП Ешли Фруно из организације за заштиту животиња ПЕТА.
Чланови група за заштиту животиња приметили су макакије како жваћу траке изношених и одбачених маски у брдима изнад главног града Малезије Куала Лумпура, што те мале мајмуне може угушити.
Недавно је велику пажњу медија у Британији заокупило спасавање галеба којем су се ноге заплеле у траке хируршких маски. Тако је провео недељу дана, а када су га приметили, био је непокретан, али жив. Спасен је у последњем тренутку.
Али највећи проблем могао би бити у води јер одбачене маске, рукавице од латекса и остала заштитна опрема проналазе пут до већ загађених мора и река.
Више од милијарду и по хируршких маски прошле године завршило је у океанима и тако мора загадило с додатних 6.200 тона пластике, кажу чланови организације за заштиту животне средине „Oceans Asia“.
Доказа да маске прете подводном животу већ има. У Бразилу је маска откривена у желуцу угинулог пингвина ког је море избацило на плажу, а покрај Мајамија се у маску заплела и потом угинула риба балон. Исто је завршио рак заробљен у масци у лагуни у француском делу Средоземља.
Маске и рукавице посебно су проблематичне за морска створења, каже Џорџ Леонард, главни научник у америчкој невладиној организацији „Ocean Conservancy„.
– Кад се та пластика разграђује у средини, распада се на мање честице – рекао је Леонард, упозоравајући да оне често улазе у ланац исхране и утичу на читав екосистем.
Како пандемија одмиче, људи се све више окрећу платненим маскама, али многи се и даље служе једнократним.
Активисти кориснике позивају да их правилно одлажу у отпад те да претходно из њих извуку траке како би се смањио ризик за животиње.
Преузмите андроид апликацију.