Međugodišnja inflacija u septembru je blago usporila u odnosu na avgust i iznosila 4,2 odsto, cene su na mesečnom povećane za 0,1 odsto, objavila je Narodna banka Srbije (NBS) pozivajući se na podatke Republičkog zavoda za statistiku i navela da su mesečnu dinamiku inflacije, slično kao u avgustu, obeležili rast cena hrane i bezalkoholnih pića, 1,2 odsto, kao i korekcija pojedinih regulisanih cena, pre svega komunalnih usluga.
Nasuprot tome, prateći dinamiku kretanja svetske cene nafte, cene naftnih derivata su i u septembru snižene, i to za 3,8 odsto a sezonski uobičajeno, snižene su i cene turističkih paket aranžmana.
Što se hrane tiče, doprinos mesečnoj inflaciji dominantno je potekao od rasta cena neprerađene hrane, koje su povećane za 3,2 odsto.
Rast cena svežeg voća, 5,0 odsto i povrća, 8,3 odsto bio je veći od očekivanog kao posledica efekata suše i shodno tome slabije ponude.
Cene prerađene hrane povećane su za 0,2 odsto a cene konditorskih proizvoda su nastavile da rastu.
Posmatrano na međugodišnjem nivou, rast cena hrane je iznosio 3,8 odsto.
Što se energenata tiče, cene su u septembru u odnosu na avgust snižene za 1,7 odsto, čemu su osim cena naftnih derivata doprinele i niže cene čvrstih goriva.
U odnosu na septembar prošle godine, cene energenata su niže za 0,3 odsto.
Cene u okviru bazne inflacije su u septembru, u proseku ostale nepromenjene, jer je pad cena usluga turističkih paket aranžmana kompenzovan rastom cena pojedinih usluga, kao što su komunalne, usluge restorana i hotela, stanarine.
Na međugodišnjem nivou, bazna inflacija u septembru je neznatno ubrzala i iznosila je 5,3 odsto.
Prema proceni NBS, međugodišnja inflacija će i u narednom periodu nastaviti kretanje u granicama cilja,3,0 odsto plus minus 1,5 odsto, čemu će pre svega doprineti i dalje restriktivni monetarni uslovi, niža uvozna inflacija i inflaciona očekivanja.
Preuzmite android aplikaciju.