Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Навика која убрзава старење мозга

Мозак је веома осетљив на промене у метаболизму гвожђа. Постоји низ разлога зашто није добро бити неумерен са вином или пивом, поготово што алкохол може на различите начине штетити здрављу.
Фото: Pixabay/geralt

Међутим, сада бисте можда желели да заборавите на алкохол у потпуности, или у великој мери, јер је недавно истраживање показало да чак и умерене количине алкохола могу изазвати брже старење мозга.

У најновијој студији, истраживачи су прикупили податке од 20.965 учесника, просечне старости од 55 година.

Док 2,7% учесника није пило алкохол, остали су пили у просеку 18 јединица сваке недеље. Да то ставимо у перспективу, то је отприлике исто као шест великих чаша вина.

Ако више волите пиво, онда ће вас занимати да је оно исто као и седам и по лименки вашег омиљеног пића. Показало се да је ово превише када је у питању одржавање мозга здравим.

У највећој досадашњој студији открили смо да је испијање више од седам јединица алкохола недељно повезано са акумулацијом гвожђа у мозгу. Више гвожђа у мозгу је повезано са лошијим когнитивним перформансама. Акумулација овог метала могла би бити основа когнитивног опадања повезаног са алкохолом.

Истраживачи су открили да је умерена конзумација алкохола повезана са већом акумулацијом гвожђа у базалним ганглијама, групи региона мозга који нам помажу да обављамо когнитивне, емоционалне и моторичке функције.

Веће дозе гвожђа у базалним ганглијама биле су повезане са лошијим мерама когнитивних функција. Мозак је веома осетљив на промене у метаболизму гвожђа.

Ненормално високи нивои гвожђа у мозгу повезани су са оксидативним стресом, који доводи до оштећења неурона и смрти ћелија, овај метал у мозгу изазива когнитивни пад.

Савети за смањење уноса алкохола

Ако желите да смањите количину алкохола коју пијете да бисте избегли потенцијално старење мозга, треба можда да одаберете лагана алкохолна, безалкохолна или безалкохолна пића. Поред тога, једна или две чаше воде уз свако пиће помоћи ће у сузбијању прекомерне конзумације, као и избегавању конзумирања алкохола на празан стомак.

Међутим, иако би неки људи могли да уживају у замени својих алкохолних пића безалкохолним алтернативама, они који пате од зависности или се опорављају од зависности су снажно обесхрабрени да их пробају, јер алтернативе могу повећати жељу да пију алкохол.

Здравствене последице конзумирања алкохола у великој мери зависе од појединца, његовог здравственог стања и лекова које узимају. Ако имате тенденцију да прекомерно пијете или откријете да алкохол изазива проблеме у вашем животу, препоручујемо вам саветовање и програме опоравка. Ваш лекар примарне здравствене заштите такође може да вас посаветује о одговарајућим ресурсима. Ако не пијете, не препоручује се да почнете.

Da li pijete kafu sa cigaretama na prazan stomak? Evo šta može da vam se dogodi

Преузмите андроид апликацију.