Svi znamo koliko ljudima na ovim prostorima znači pripadnost nekom društvu, nekim bojama, nekom klubu. U većini kuća pre nego što dete progovori, već je u njegovo ime odabran „voljeni klub“ za koji će da navija. U onim kućama koje nemaju ovu tradiciju, muška (ponekad i ženska) deca već u ranim godinama steknu afinitete prema određenom fudbalskom, košarkaškom ili nekom drugom sportskom klubu.
Razni faktori utiču na ovu selekciju, naravno najveći je okruženje. Međutim, veliku ulogu igra i mesto u kojem ste rođeni kao i mediji kojima ste okruženi. Novi Sad kao drugi najveći grad u Srbiji ima nekoliko navijačkih grupa, čija imena su poznata širom Srbije, a neka i u regionu, pa čak i Evropi.
Iako, se često u lošoj konotaciji spominju navijačke grupe i navijači, mi ćemo se u ovom tekstu fokusirati na pozitivne karakteristike ovakvih pojava u društvu, to jest na zajedništvo i bratstvo koje proističe iz ovih socijalnih fenomena. Navijač može biti svako, on može biti i siromašan i bogat, i genije i osoba sa posebnim potrebama.
Prethodno stečeni atributi„padaju u vodu“ kada uđete među grupu navijača, a svoj indentitet gradite na tribini, ne statusnim, verskim ili rasnim, već ljudskim karakteristikama, naravno ako je priča prava. Jer ne treba zaboraviti da se na stadionima, halama, dvoranama i poljanama okupljaju mladići i devojke kako bi podržali sportiste, koji ne predstavljaju samo sebe, već i sve one koji ih bodre.
U ovom tekstu ćemo navesti nekoliko navijačkih grupa koje bodre klubove iz Novog Sada i okoline. Iako i u „Srpskoj Atini“ ima mnogo vernih pristalica beogradskih „večitih“, fokusiraćemo se na lokalne klubove, koji za podršku jedino mogu da se uzdaju u Novosađane.
Firma 1989
Fudbalski klub Vojvodina jedan je od najpopularnijih i najpoznatijih fudbalskih klubova u Srbiji, sa tradicijom dužom od 100 godina i kao takav, oduvek je imao svoje verne navijače, mahom sa teritorije Novog Sada i okoline.
Navijači Vojvodine su najbrojniji u gradu, a četvrti koje su u Novom Sadu obeležene crveno-belom bojom „Stare dame“ jesu: Liman, Grbavica, Bulevar, Banatić, Salajka, Klisa, Petrovaradin i Sremska Kamenica.
Tokom osamdesetih godina postojalo je nekoliko manjih navijačih grupa koje su bodrile Vošu, kao što su „Tulips“, „Beer Drinkers“, „Red Crew“, „Barabe“, „Salajka“, „Liman Boys“, „OldTown Boys“…
Kada se Vojvodina vratila u najviši rang srpskog fudbala, javlja se ideja o ujedinjenju svih navijačkih grupa u jednu. Ta ideja je zaživela u martu mesecu 1989. godine kada je održana osnivačka skupština na kojoj su se sve grupe udružile u jednu.
Dogovoreno je da je ime “Red Firm”, a pošlo se od od navijača kluba „West Ham United“ i njihovog „Inter City Firm“, gde je „Inter City“ zamenjeno sa „Red“ zbog Vošine crvene boje.
Praktično odmah po stvaranju Red Firma, grupa od nekoliko desetina navijača Vojvodine odlučila je da osnuje svoju podgrupu, koja bi delovala autonomno kao deo Red Firma. Želeći da svojoj grupi daju srpsko ime, navijači koji su je osnovali odlučili su da grupu nazovu Firma i oni su, zajedno sa ostalim organizovanim navijačima Vojvodine, te 1989. godine i kasnije, utakmice posmatrali sa istočne tribine “Karađorđa”.
Međutim, 1996. godine, Firma je odlučila da se izdvoji iz Red Firma i preseli se na nekadašnji “veliki jug”. Postavljajući jasna i striktna pravila o članstvu grupe, među kojima su i to da se u grupu primaju samo punoletni članovi, da svaki navijač na utakmicu mora dolaziti sa obeležjem grupe ili kluba, da se klub mora pratiti i na gostovanjima itd, Firma je počela da beleži svoj veliki uspon u brojnosti, organizaciji i značaju za život i rad samog kluba.
Konačno, kada je grupa dovoljno porasla i ojačala, 2003. godine Firma se preselila na severnu tribinu, a odmah potom, na toj strani stadiona joj se pridružio i Red Firm, koji od tog momenta praktično postaje deo Firme.
Danas, ova grupa redovno zauzima severnu tribinu stadiona „Karađorđe“, odakle iz sveg glasa bodre svoje fudbalere, a neretko pružaju podršku i ostalim klubovima SD „Vojvodina“.
Treba pomenuti i grupe “Slaninari zapad” i „Stara garda“ koje takođe navijaju za Vojvodinu. Mahom ih čine stariji vojvodinaši, ali i najmlađi naraštaji koji kroz porodicu i tradiciju uče da vole „Staru damu“.
Korida 1990
Pored Firme, druga najmasovnija navijačka grupa u Novom Sadu jeste svakako „Korida“, grupa sa Detelinare koja podržava RFK „Novi Sad“.
Korida je osnovana 26.10.1990. godine. Preteče grupe bile su grupe navijača pod imenom „Canarys“ (kanarinci) i „Savages“ (divljaci). Korida kao navijačka grupa je tokom svog postojanja bila vezivno tkivo za sve Detelinarce, kao i sve druge ljubitelje kluba.
Korida je svoje najbolje dane imala tokom 90-tih i početkom 2000-tih, ali čak i ove sezone kada su svoje domaće utakmice (zbog renoviranja stadiona) žuto-plavi igrali u Čelarevu, imali su zavidan broj navijača na tribinama.
Dan danas još uvek vlada veliki rivalitet između Koride i Firme iako se klubovi nisu takmičili u istom rangu od 1963. godine.
Kama mama
Kama Mama je navijačka grupa iz Sremske Kamenice koja bodri FK „Fruškogorac“. Karakteristični su po svojoj zeleno-beloj boji.
Nakon 85 godina postojanja fudbalskog kluba Fruškogorac, 2004. godine osnovana je navijačka grupa “Stone knights“ koja u prevodu znači kameni vitezovi. Grupu su činili momci iz Sremske Kamenice koji su verno pratili utakmice svog lokalnog kluba. Grupa je par godina bila veoma aktivna, redovna na utakmicama koje je Fruškogorac igrao kod kuće, a neretko su odlazili i na gostovanja.
Mlađi naraštaji su nastavili ovu tradiciju ali pod novim imenom „Kama mama“, čije transparente i navijače možete videti na utakmicama Fruškogorca u Novosadskoj ligi.
Srpski kojoti
Nekada su postojali „Kojoti“ na Limanu, koji su bili čuveni navijači Vojvodine, međutim „Srpski kojoti“ danas navijaju za klub sa Satelita – Mladost GAT.
Sudeći po potpisu SK88, može da se zaključi da ova grupa datira iz 1988. godine, što ima smisla budući da je Mladost osnovana 1972. godine.
Ispratili su Srpski kojoti neverovatan uspon njihove ekipe kroz četiri ranga srpskog fudbala sve do Super lige Srbije. Budući da stadion na satelitu ne ispunjava uslove za igranje u najvišem rangu, navijače Mladosti GAT možete videti na tribinama Karađorđa, kao i na mnogobrojnim gostovanjima.
Aveti
Navijačka grupa „Aveti“ podržava FK „Železničar“ iz Novog Sada. Nije poznato kada je tačno osnovana ova grupa, ali njena tradicija nije mlađeg veka, uzimajući u obzir da je popularna „Želja“ osnovana 1926. godine.
Za stanovnike Detelinare koji se nisu opredelili za Koridu i stanovnike Pariskih komuna koji nisu navijači Vojvodine, su „Želja“ i „Aveti“ bila jedina opcija da se okušaju u organizovanom navijanju.
Iako se klub takmiči u Drugoj novosadskoj ligi, i dan danas, ukoliko se potrefi, možete čuti pesmu „Aveta“ na igralištu pored Ranžirne stanice Novi Sad.
Ovim smo i okončali listu navijačkih grupa u Novom Sadu i okolini. Ukoliko je neka grupa preskočena, nemojte zameriti, već nam pišite kako bi je u budućnosti dodali. Navijanje za svoj klub treba da predstavlja jednu lepu tradiciju i pre svega – zabavu i druženje. Huliganima nije mesto u sportu i nasilno ponašanje može samo doprineti gašenju navijačkih grupa.
Nasilni sukobi među navijačima bacaju senku na sve pozitivno što donosi navijačko rivalstvo i sportsko nadmetanje. Treba bodriti svoje, ali i poštovati tuđe, pogotovo u gradu kao što je Novi Sad, koga krasi zajedništvo. Setite se, da se sa druge strane, u drugim bojama, uvek nalazi vaš prijatelj, komšija ili poznanik.
Zbog toga upamtite – razlike da, podele ne!
Navijači Zvezde: Od Vojvodine do kraja sezone navijanje u skladu sa situacijom
Preuzmite android aplikaciju.