Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче Спорт

Навијачке групе у Новом Саду: Сви знају за Фирму и Кориду, а које новосадске клубове подржавају „Којоти“ и „Авети“?

Сви знамо колико људима на овим просторима значи припадност неком друштву, неким бојама, неком клубу. У већини кућа пре него што дете проговори, већ је у његово име одабран „вољени клуб“ за који ће да навија. У оним кућама које немају ову традицију, мушка (понекад и женска) деца већ у раним годинама стекну афинитете према одређеном фудбалском, кошаркашком или неком другом спортском клубу.
Фото: Градске инфо

Разни фактори утичу на ову селекцију, наравно највећи је окружење. Међутим, велику улогу игра и место у којем сте рођени као и медији којима сте окружени. Нови Сад као други највећи град у Србији има неколико навијачких група, чија имена су позната широм Србије, а нека и у региону, па чак и Европи.

Иако, се често у лошој конотацији спомињу навијачке групе и навијачи, ми ћемо се у овом тексту фокусирати на позитивне карактеристике оваквих појава у друштву, то јест на заједништво и братство које проистиче из ових социјалних феномена. Навијач може бити свако, он може бити и сиромашан и богат, и геније и особа са посебним потребама.

Претходно стечени атрибути „падају у воду“ када уђете међу групу навијача, а свој индентитет градите на трибини, не статусним, верским или расним, већ људским карактеристикама, наравно ако је прича права. Јер не треба заборавити да се на стадионима, халама, дворанама и пољанама окупљају младићи и девојке како би подржали спортисте, који не представљају само себе, већ и све оне који их бодре.

У овом тексту ћемо навести неколико навијачких група које бодре клубове из Новог Сада и околине. Иако и у „Српској Атини“ има много верних присталица београдских  „вечитих“, фокусираћемо се на локалне клубове, који за подршку једино могу да се уздају у Новосађане.
Фирма 1989

Фудбалски клуб Војводина један је од најпопуларнијих и најпознатијих фудбалских клубова у Србији, са традицијом дужом од 100 година и као такав, одувек је имао своје верне навијаче, махом са територије Новог Сада и околине.

Фото: Facebook/ФИРМА 1989

Навијачи Војводине су најбројнији у граду, а четврти које су у Новом Саду обележене црвено-белом бојом „Старе даме“ јесу:  Лиман, Грбавица, Булевар, Банатић, Салајка, Клиса, Петроварадин и Сремска Каменица.

Током осамдесетих година постојало је неколико мањих навијачих група које су бодриле Вошу, као што су „Tulips“, „Beer Drinkers“, „Red Crew“, „Барабе“, „Салајка“, „Liman Boys“, „OldTown Boys“

Када се Војводина вратила у највиши ранг српског фудбала, јавља се идеја о уједињењу свих навијачких група у једну. Та идеја је заживела у марту месецу 1989. године када је одржана оснивачка скупштина на којој су се све групе удружиле у једну.

Договорено је да је име “Red Firm”, а пошло се од од навијача клуба „West Ham United“ и њиховог „Inter City Firm“, где је „Inter City“ замењено са „Red“ због Вошине црвене боје.

Практично одмах по стварању Ред Фирма, група од неколико десетина навијача Војводине одлучила је да оснује своју подгрупу, која би деловала аутономно као део Ред Фирма. Желећи да својој групи дају српско име, навијачи који су је основали одлучили су да групу назову Фирма и они су, заједно са осталим организованим навијачима Војводине, те 1989. године и касније, утакмице посматрали са источне трибине “Карађорђа”.

Међутим, 1996. године, Фирма је одлучила да се издвоји из Ред Фирма и пресели се на некадашњи “велики југ”. Постављајући јасна и стриктна правила о чланству групе, међу којима су и то да се у групу примају само пунолетни чланови, да сваки навијач на утакмицу мора долазити са обележјем групе или клуба, да се клуб мора пратити и на гостовањима итд, Фирма је почела да бележи свој велики успон у бројности, организацији и значају за живот и рад самог клуба.

Коначно, када је група довољно порасла и ојачала, 2003. године Фирма се преселила на северну трибину, а одмах потом, на тој страни стадиона јој се придружио и Ред Фирм, који од тог момента практично постаје део Фирме.

Данас, ова група редовно заузима северну трибину стадиона „Карађорђе“, одакле из свег гласа бодре своје фудбалере, а неретко пружају подршку и осталим клубовима СД „Војводина“.

Треба поменути и групе “Сланинари запад” и „Стара гарда“ које такође навијају за Војводину. Махом их чине старији војводинаши, али и најмлађи нараштаји који кроз породицу и традицију  уче да воле „Стару даму“.

Корида 1990

Поред Фирме, друга најмасовнија навијачка група у Новом Саду јесте свакако „Корида“, група са Детелинаре која подржава РФК „Нови Сад“.

Фото: Facebook/Корида 1990 Нови Сад

Корида је основана 26.10.1990. године. Претече групе биле су групе навијача под именом „Canarys“ (канаринци) и „Savages“ (дивљаци). Корида као навијачка група је током свог постојања била везивно ткиво за све Детелинарце, као и све друге љубитеље клуба.

Корида је своје најбоље дане имала током 90-тих и почетком 2000-тих, али чак и ове сезоне када су своје домаће утакмице (због реновирања стадиона) жуто-плави играли у Челареву, имали су завидан број навијача на трибинама.

Дан данас још увек влада велики ривалитет између Кориде и Фирме иако се клубови нису такмичили у истом рангу од 1963. године.

Кама мама

Кама Мама је навијачка група из Сремске Каменице која бодри ФК „Фрушкогорац“. Карактеристични су по својој зелено-белој боји.

Фото: ingress-intel.com

Након 85 година постојања фудбалског клуба Фрушкогорац, 2004. године основана је навијачка група “Stone knights“ која у преводу значи камени витезови. Групу су чинили момци из Сремске Каменице који су верно пратили утакмице свог локалног клуба. Група је пар година била веома активна, редовна на утакмицама које је Фрушкогорац играо код куће, а неретко су одлазили и на гостовања.

Млађи нараштаји су наставили ову традицију али под новим именом „Кама мама“, чије транспаренте и навијаче можете видети на утакмицама Фрушкогорца у Новосадској лиги.

Српски којоти

Некада су постојали „Којоти“ на Лиману, који су били чувени навијачи Војводине, међутим „Српски којоти“ данас навијају за клуб са Сателита – Младост ГАТ.

Фото: Facebook/Српски Којоти

Судећи по потпису СК88, може да се закључи да ова група датира из 1988. године, што има смисла будући да је Младост основана 1972. године.

Испратили су Српски којоти невероватан успон њихове екипе кроз четири ранга српског фудбала све до Супер лиге Србије. Будући да стадион на сателиту не испуњава услове за играње у највишем рангу, навијаче Младости ГАТ можете видети на трибинама Карађорђа, као и на многобројним гостовањима.

Авети
Навијачка група „Авети“ подржава ФК „Железничар“ из Новог Сада. Није познато када је тачно основана ова група, али њена традиција није млађег века, узимајући у обзир да је популарна „Жеља“ основана 1926. године.
Фото: Facebook/Stara škola – Old school

За становнике Детелинаре који се нису определили за Кориду и становнике Париских комуна који нису навијачи Војводине, су „Жеља“ и „Авети“ била једина опција да се окушају у организованом навијању.

Иако се клуб такмичи у Другој новосадској лиги, и дан данас, уколико се потрефи, можете чути песму „Авета“ на игралишту поред Ранжирне станице Нови Сад.

Овим смо и окончали листу навијачких група у Новом Саду и околини. Уколико је нека група прескочена, немојте замерити, већ нам пишите како би је у будућности додали. Навијање за свој клуб треба да представља једну лепу традицију и пре свега – забаву и дружење. Хулиганима није место у спорту и насилно понашање може само допринети гашењу навијачких група.

Насилни сукоби међу навијачима бацају сенку на све позитивно што доноси навијачко ривалство и спортско надметање. Треба бодрити своје, али и поштовати туђе, поготово у граду као што је Нови Сад, кога краси заједништво. Сетите се, да се са друге стране, у другим бојама, увек налази ваш пријатељ, комшија или познаник.

Због тога упамтите – разлике да, поделе не!

Navijači Zvezde: Od Vojvodine do kraja sezone navijanje u skladu sa situacijom

Преузмите андроид апликацију.