Астрономи су пратили један од најмоћнијих и најудаљенијих брзих радиоталаса (ФРБ) икада откривених и пронашли његов извор – ретку групу галаксија које изгледају као мрља.
Интензиван сигнал ФРБ 20220610А је први пут откривен 10. јуна 2022. године, достигавши Земљу након што је прешао невероватних 8 милијарди светлосних година. Шта су тачно брзи рафали радиоталаса? ФРБ су једна од најфасцинантнијих мистерија у универзуму. Ово су изузетно моћни сигнали, неки ослобађају више енергије од 500 милиона Сунца и трају мање од трептаја ока.
Једна од најважнијих карактеристика ФРБ-а је да су краткотрајни и непредвидиви. Обично се појављују изненада на неком делу неба и трају само неколико милисекунди. Научници утврдили одакле долази блесак
ФРБ 20220610А трајао је мање од једне милисекунди, али је био четири пута моћнији од претходно откривених ФРБ-ова. Током свог кратког праска, ослободио је онолико енергије колико Сунце ослободи за 30 година.
Користећи податке са радио телескопа Square Kilometer Array Pathfinder (ASKAP) и у Западној Аустралији и врло великог телескопа у Чилеу, научници су успели да утврде одакле долази овај моћни радио бљесак. Његов извор је била огромна небеска „мрља“, за коју се у почетку сматрало да је неправилна галаксија или група од три галаксије.
Али сада су астрономи схватили да се заправо ради о групи од најмање седам галаксија, које су толико близу једна другој да би све могле да стану унутар Млечног пута, пише CNN. Необична група галаксија
Чини се да је ова необична група галаксија у интеракцији или је можда у процесу спајања, кажу научници.
Nakon erupcije vulkana na Islandu, lava stigla do kuća u gradu Grindavik
Преузмите андроид апликацију.